AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Friday, December 14, 2018 03:30:06
Spring Eastern Sectional Meeting
- Northeastern University, Boston, MA
- April 21-22, 2018 (Saturday - Sunday)
- Meeting #1139
Steven H Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu
Sunday April 22, 2018
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algorithmic Group Theory and Applications, III
431, Ryder Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York dkahrobaei@gc.cuny.edu
Antonio Tortora, University of Salerno
-
8:00 a.m.
Engel elements in the first Grigorchuk group.
Antonio Tortora*, University of Salerno, Italy
(1139-20-547) -
8:30 a.m.
Engel elements in fractal groups.
Marialaura Noce*, University of Salerno - University of the Basque Country
(1139-20-399) -
9:00 a.m.
No positive cone on a hyperbolic surface group is regular (either).
Cristóbal Rivas*, Universidad de Santiago de Chile
(1139-06-111) -
9:30 a.m.
On some algorithmic problems in automaton (semi)groups.
Emanuele Rodaro*, Politecnico di Milano
(1139-20-391) -
10:00 a.m.
Secure Passwords Using Combinatorial Group Theory.
Gilbert Baumslag, City College of New York
Benjamin Fine*, Fairfield University
A Moldenhauer, University of Hamburg
Gerhard Rosenberger, University of Hamburg
(1139-20-669) -
10:30 a.m.
Deciding if a right-angled Artin group is free-by-free is an NP-complete problem.
David Carroll, Saint Mary's College
Benjamin Francisco, Texas A&M University
Zoran Šunić*, Hofstra University
(1139-20-629)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Analysis and Geometry in Non-smooth Spaces, III
296, Ryder Hall
Organizers:
Nageswari Shanmugalingam, University of Cincinnati
Gareth Speight, University of Cincinnati speighgh@ucmail.uc.edu
-
8:00 a.m.
Traveling along Hölder curves.
Matthew Badger*, University of Connecticut
(1139-28-21) -
8:30 a.m.
Ergodicity of Iwasawa continued fractions.
Anton Lukyanenko*, George Mason University
Joseph Vandehey, Ohio State University
(1139-37-445) -
9:00 a.m.
Quasisymmetric rigidity of Sierpiński carpets.
Mario Bonk*, University of California, Los Angeles
(1139-30-400) -
9:30 a.m.
Bi-Lipschitz behavior of Lipschitz mappings between metric spaces.
Guy C. David*, Ball State University
Kyle Kinneberg, Rice University / National Security Agency
(1139-28-161) -
10:00 a.m.
Non-self similar carpets and sponges in higher dimensions and general metric spaces.
Sylvester D Eriksson-Bique*, Universit of California, Los Angeles
Jasun Gong, Fordham University
(1139-51-221) -
10:30 a.m.
Applications of a change of variables for Lipschitz mappings into metric spaces.
Scott Robert Zimmerman*, University of Connecticut
(1139-53-169)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Arithmetic Dynamics, III
159, Ryder Hall
Organizers:
Jacqueline M. Anderson, Bridgewater State University
Robert Benedetto, Amherst College
Joseph H. Silverman, Brown University jhs@math.brown.edu
-
8:00 a.m.
Integral points, primitive primes, and arithmetic distances in characteristic p.
Wade Hindes*, The Graduate Center (CUNY)
(1139-11-237) -
8:30 a.m.
Primitive prime divisors in polynomial orbits over function fields.
Rafe Jones*, Carleton College
Wade Hindes, The Graduate Center, CUNY
(1139-11-566) -
9:00 a.m.
Laurent polynomials and critical heights of singular perturbations.
Patrick M Ingram*, York University
(1139-11-415) -
9:30 a.m.
On dynamical height functions for rational maps.
Mattias Jonsson*, University of Michigan
(1139-37-380) -
10:00 a.m.
Bounds on dynamical height pairings.
Laura DeMarco, Northwestern University
Holly Krieger*, University of Cambridge
Hexi Ye, Zhejiang University
(1139-37-478) -
10:30 a.m.
A lower bound on the canonical height for polynomials.
Nicole Romain Looper*, Northwestern University
(1139-11-234)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorial Aspects of Nilpotent Orbits, III
155, Ryder Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
Juliana Tymoczko, Smith College
-
8:00 a.m.
On geometric properties of $G$-saturation.
Nham V Ngo*, University of North Georgia - Gainesville
(1139-14-140) -
8:30 a.m.
K-orbit closures and Barbasch-Evens-Magyar Varieties.
Laura Escobar*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Benjamin Wyser, Oklahoma State University
Alexander Yong, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1139-05-187) -
9:00 a.m.
Irreducible components of exotic Springer fibers and Robinson-Schensted algorithm.
Vinoth Nandakumar, University of Sydney
Daniele Rosso*, Indiana University Northwest
Neil Saunders, University of Greenwich
(1139-05-242) -
9:30 a.m.
Kirillov's orbit method and the polynomiality of the essential dimension of $p$-groups.
Keivan Mallahi-Karai*, Jacobs University
Mohammad Bardestani, University of Cambridge
Hadi Salmasian, University of Ottawa
(1139-20-71) -
10:00 a.m.
Equations for some nilpotent varieties.
Ben D Johnson*, Oklahoma State University
Eric N Sommers, University of Massachusetts Amherst
(1139-17-70) -
10:30 a.m.
Equations of loci in tables of commuting Jordan types.
Mats Boij, KTH Stockholm
Anthony Iarrobino*, Northeastern University
Leila Khatami, Union College, NY
Bart Van Steirteghem, Medgar Evers College, CUNY
(1139-13-676)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorial Representation Theory, III
154, Ryder Hall
Organizers:
Laura Colmenarejo, York University laura.colmenarejo.hernando@gmail.com
Ricky Liu, North Carolina State University
Rosa Orellana, Dartmouth College
-
8:00 a.m.
The affine signed Brauer algebra.
Zajj B Daugherty*, The City College of New York
(1139-16-563) -
8:30 a.m.
Howe duality and a multiset partition insertion algorithm.
Rosa Orellana, Dartmouth College
Mike Zabrocki*, York University
(1139-05-609) -
9:00 a.m.
Möbius functions for real hyperplane arrangements.
Marcelo Aguiar*, Cornell University
Swapneel Mahajan, IIT Bombay
(1139-05-464) -
9:30 a.m.
Unified theory for finite Markov chains.
John Rhodes, UC Berkeley
Anne Schilling*, UC Davis
(1139-20-116) -
10:00 a.m.
Computing volumes of flow polytopes and Kostant partition functions.
Karola Mészáros, Cornell University
Alejandro H. Morales*, UMass Amherst
(1139-05-610) -
10:30 a.m.
Differential posets, Cayley graphs, and critical groups of group representations.
Ayush Agarwal, San Ramon, California
Christian Gaetz*, MIT
(1139-05-142)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Connections Between Trisections of 4-manifolds and Low-dimensional Topology, III
315, Behrakis Hall
Organizers:
Jeffrey Meier, University of Georgia
Juanita Pinzon-Caicedó, North Carolina State University jpinzon@ncsu.edu
-
8:00 a.m.
Informal Problem Session -
9:00 a.m.
On the monodromy of a trisected 4-manifold part 1.
Abigail Thompson*, U.C. Davis
Robion Kirby, U.C. Berkeley
(1139-57-662) -
9:30 a.m.
On the monodromy of a trisected 4-manifold part 2.
Robion Kirby*, UC Berkeley
Abigail Thompson, UC Davis
(1139-57-665) -
10:00 a.m.
Trisections of singular branched covers between four-manifolds.
Alexandra Kjuchukova*, UW-Madison
Patricia Cahn, Smith college
(1139-57-507) -
10:30 a.m.
Nielsen equivalence and isotopy classes of trisections.
Gabriel Islambouli*, University of Virginia
(1139-57-331)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discretization in Geometry and Dynamics, I
243, Ryder Hall
Organizers:
Richard Kenyon, Brown University
Wai Yeung Lam, Brown University lam@math.brown.edu
Richard Schwartz, Brown University
-
8:00 a.m.
Regular Polygon Surfaces.
Ian M Alevy*, Brown University
(1139-52-371) -
8:30 a.m.
Convergence of Discrete Conformal Geometry and Computation of Uniformization Maps.
David Gu, Department of Computer Science, Stony Brook University
Feng Luo, Department of Mathematics, Rutgers University
Tianqi Wu*, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
(1139-53-308) -
9:00 a.m.
Self-Induced Rectangle Exchange Maps.
Ren Yi*, Brown University
Ian Alevy, Brown University
Richard Kenyon, Brown University
(1139-37-316) -
9:30 a.m.
Some germ-maximal 1-dimensional discrete packings.
Aaron Abrams*, Washington and Lee University
(1139-05-652) -
10:00 a.m.
The static-geometric correspondence in the rigidity of polyhedral surfaces.
Bryan Gin-ge Chen*, University of Pennsylvania
D Zeb Rocklin, Georgia Institute of Technology
Christian D Santangelo, University of Massachusetts Amherst
Louis Theran, University of St. Andrews
(1139-52-388) -
10:30 a.m.
Periodic paths on the pentagon.
Diana Davis*, Swarthmore College
Samuel Lelièvre, Université Paris-Sud
(1139-37-336)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Dynamical systems, Geometric Structures and Special Functions, III
267, Ryder Hall
Organizers:
Alessandro Arsie, University of Toledo
Oksana Bihun, University of Colorado, Colorado Springs obihun@uccs.edu
-
8:00 a.m.
Integrable evolution of twisted polygons in centro-affine $\mathbb{R}^n$.
Annalisa M Calini*, College of Charleston
Gloria Marí-Beffa, University of Wisconsin Madison
(1139-37-561) -
9:00 a.m.
Billiards within ellipsoids and extremal polynomials.
Vladimir Dragovic*, The University of Texas at Dallas, Department of Mathematical Sciences
(1139-37-457) -
10:00 a.m.
Integrable isospectral flows on infinite periodic band matrices.
Luen-Chau Li*, Pennsylvania State University
(1139-37-356)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Facets of Symplectic Geometry and Topology, III
204, Behrakis Hall
Organizers:
Tara Holm, Cornell University
Jo Nelson, Columbia University
Jonathan Weitsman, Northeastern University j.weitsman@neu.edu
-
8:00 a.m.
On symplectic manifolds with semi-free circle actions and isolated fixed points.
Eduardo Gonzalez*, UMASS Boston
B Uribe, Universidad del Norte, Colombia
(1139-53-343) -
9:00 a.m.
Vanishing theorems in the cohomology ring of the moduli space of parabolic vector bundles over a Riemann surface.
Elisheva Adina Gamse*, University of Toronto
(1139-51-559) -
10:00 a.m.
Volume of reduced product.
Lisa Jeffrey*, Mathematics Dept., University of Toronto
(1139-58-460)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometry of Moduli Spaces, III
105, Behrakis Hall
Organizers:
Ana-Marie Castravet, Northeastern University
Emanuele Macrí, Northeastern University e.macri@northeastern.edu
Benjamin Schmidt, University of Texas
Xiaolei Zhao, Northeastern University
-
8:00 a.m.
Bridgeland stability for semiorthogonal decompositions, hyperkaehler manifolds and cubic fourfolds.
Paolo Stellari*, Universita' degli Studi di Milano
(1139-14-210) -
9:00 a.m.
Brill-Noether theory and global generation for sheaves on K3 surfaces.
Izzet Coskun, UIC
Howard Jacob Nuer*, UIC
Kota Yoshioka, Kobe University
(1139-14-501) -
10:00 a.m.
Rational curves of low degree on cubic fourfolds and stability conditions.
Chunyi Li, University of Warwick
Laura Pertusi*, Università degli studi di Milano
Xiaolei Zhao, Northeastern University
(1139-14-258)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Global Dynamics of Real Discrete Dynamical Systems, I
220, Ryder Hall
Organizers:
M. R. S. Kulenović, University of Rhode Island mkulenovic@uri.edu
O. Merino, University of Rhode Island
-
8:00 a.m.
Period-Doubling and Naimark-Sacker Bifurcations of Certain Second Order Quadratic Fractional Difference Equation.
M. R.S. Kulenovic*, University of Rhode Island
Naida Mujic, University of Sarajevo
Esmir Pilav, University of Sarajevo
(1139-39-625) -
8:30 a.m.
Benford's Law and the 3x+1 Problem, or: Why the IRS cares about Discrete Dynamical Systems.
Steven J Miller*, Williams College
(1139-37-175) -
9:00 a.m.
Symmetry Methods in the Solution of Difference Equations and Discrete Dynamical Systems.
Ann Brett*, Johnson & Wales University
(1139-39-673) -
9:30 a.m.
Non-autonomous iteration and univalent functions.
Chris Staniszewski*, University of Rhode Island
Mark Comerford, University of Rhode Island
(1139-39-626) -
10:00 a.m.
Global Dynamics of a Leslie Host-Parasite Model.
David T. McArdle*, University of Connecticut
(1139-39-557)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Homological Commutative Algebra, III
161, Ryder Hall
Organizers:
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Oana Veliche, Northeastern University O.Veliche@northeastern.edu
-
8:00 a.m.
Compressed local Artinian rings.
Andrew R. Kustin*, University of South Carolina
Liana M. Sega, University of Missouri, Kansas City
Adela Vraciu, University of South Carolina
(1139-13-295) -
8:30 a.m.
Trace Modules and Rigidity Conjectures.
Haydee Lindo*, Williams College
(1139-13-614) -
9:00 a.m.
Reducing Invariants and total reflexivity.
Olgur Celikbas*, West Virginia University
Tokuji Araya, Okayama University of Science
(1139-13-469) -
9:30 a.m.
Applications of fiber product rings.
Saeed Nasseh*, Georgia Southern University
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Ryo Takahashi, Nagoya University
Keller VandeBogert, University of South Carolina
(1139-13-87) -
10:00 a.m.
Generalized Gorenstein Arf Rings.
Ela Celikbas*, West Virginia University
Olgur Celikbas, West Virginia University
Shiro Goto, Meiji University
Naoki Taniguchi, Waseda University
(1139-13-567) -
10:30 a.m.
On complete intersection dimension.
Courtney Gibbons, Hamilton College
David A. Jorgensen*, University of Texas Arlington
Janet Striuli, Fairfield University
(1139-13-505)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Perspectives in Quantum Information Theory, III
420, Shillman Hall
Organizers:
Aram Harrow, Massachusetts Institute of Technology
Christopher King, Northeastern University c.king@northeastern.edu
-
8:00 a.m.
Quantum Error Correction Dualities.
Isaac Hyun Kim*, Stanford University
(1139-81-228) -
8:30 a.m.
Local state discrimination and transformation in multipartite systems.
Michael Nathanson*, Saint Mary's College of California
(1139-81-333) -
9:00 a.m.
Optimized quantum $f$-divergences and data processing.
Mark M. Wilde*, Louisiana State University
(1139-81-312) -
9:30 a.m.
Using local additivity to find examples of superadditivity of classical capacity of qubit channels.
Mary Beth Ruskai*, University of Vermont
(1139-81-369) -
10:00 a.m.
Simple tricks to squeeze more out of your noisy quantum device.
Kristan Temme*, IBM Research
Sergey Bravyi, IBM Research
Jay M Gambetta, IBM Research
(1139-81-368) -
10:30 a.m.
Advances and challenges in Markovian quantum state stabilization under resource constraints.
Lorenza Viola*, Dartmouth College
(1139-93-305)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Problems of Relativistic Physics: Classical and Quantum, III
435, Ryder Hall
Organizers:
Michael Kiessling, Rutgers University
A. Shadi Tahvildar-Zadeh, Rutgers University shadit@math.rutgers.edu
-
8:00 a.m.
Entropy decay for the Kac master equation.
Federico Bonetto, Georgia Tech
Alissa Geisinger, University of Tübingen
Michael Loss*, Georgia Tech
Tobias Ried, Karlsruhe Institute of Technology
(1139-70-447) -
8:30 a.m.
Quantitative bounds versus weakly coupled states for some pseudorelativistic operators.
Vu Hoang*, University of Texas at San Antonio
(1139-81-259) -
9:00 a.m.
Higher regularity of the 'transverse' fields in the relativistic Vlasov-Maxwell system.
Markus Kunze*, Universität Köln
(1139-35-93) -
9:30 a.m.
Direct interaction along light cones at the quantum level.
Matthias Lienert*, Rutgers, The State University of New Jersey
(1139-81-29) -
10:00 a.m.
Development of Singularities of the Skyrme Model.
Michael Liam McNulty*, University of California, Riverside
(1139-35-256) -
10:30 a.m.
On the Geometric and Analytic Properties of the "First Singularities" in Gravitational Collapse.
Xinliang An*, University of Toronto
(1139-35-91)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Modeling of Biological Processes, I
320, Shillman Hall
Organizers:
Simone Cassani, Worcester Polytechnic Institute scassani@wpi.edu
Sarah Olson, Worcester Polytechnic Institute
-
8:00 a.m.
Dynamics and locomotion of flexible foils in a frictional environment.
Xiaolin Wang*, Harvard University
Silas Alben, University of Michigan
(1139-92-41) -
8:30 a.m.
Stochastic Spatial Models for Molecular Motors on Parallel Microtubule Networks.
Peter R Kramer*, Rensselaer Polytechnic Institute
Abhishek Choudhary, Rensselaer Polytechnic Institute
Joe Klobusicky, Rensselaer Polytechnic Institute
(1139-92-324) -
9:00 a.m.
Mathematical Modeling and Analyses of Interspike-Intervals of Spontaneous Activity in Afferent Neurons of the Zebrafish Lateral Line.
Nessy Tania*, Department of Mathematics & Statistics, Smith College
(1139-92-332) -
9:30 a.m.
Bayesian uncertainty quantification for particle-based simulation of lipid bilayer membranes.
Anastasios Matzavinos*, Brown University
(1139-92-575) -
10:00 a.m.
Time-Varying Parameter Estimation for Biological Systems.
Andrea Arnold*, Worcester Polytechnic Institute
(1139-92-209) -
10:30 a.m.
Detection of exponential rate of growth of antigen challenges by incoherent feedforward loops, and implications for immune/tumor modeling.
Eduardo D Sontag*, Northeastern University
(1139-92-217)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on New Developments in Inverse Problems and Imaging, I
245, Ryder Hall
Organizers:
Ru-Yu Lai, University of Minnesota
Ting Zhou, Northeastern University t.zhou@northeastern.edu
-
9:00 a.m.
Full Characterization of Artifacts from Arbitrary Incomplete X-ray CT Data.
Leise Borg, University of Copenhagen
Juergen Frikel, OTH Regensburg, Germany
Jakob Jorgensen, University of Manchester, UK
Eric Todd Quinto*, Tufts University
(1139-44-165) -
9:30 a.m.
Inverse problems for the nonlinear time-harmonic Maxwell equations in Kerr-type media.
Yernat Assylbekov*, Northeastern University
Ting Zhou, Northeastern University
(1139-35-468) -
10:00 a.m.
Partial data results for unbounded potentials.
Francis J Chung*, University of Kentucky
(1139-35-180) -
10:30 a.m.
Nonlinear responses from the interaction of two progressing waves at an interface.
Maarten de Hoop, Rice University
Gunther Uhlmann, University of Washington and HKUST
Yiran Wang*, Department of Mathematics, University of Washington
(1139-35-363)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Noncommutative Algebra and Representation Theory, III
247, Ryder Hall
Organizers:
Van C. Nguyen, Hood College nguyen@hood.edu
Alex Martsinkovsky, Northeastern University
Gordana Todorov, Northeastern University
-
8:00 a.m.
Preprojective Quiver of a Coxeter Group.
Mark Kleiner*, Syracuse University
(1139-20-407) -
8:30 a.m.
Separated monic representations ${\rm \bf I:}$ Gorenstein-projective modules.
Xiuhua Luo*, Nantong University
Pu Zhang, Shanghai Jiaotong University
(1139-18-268) -
9:00 a.m.
Derived geometric Satake equivalence, Springer correspondence, and small representations.
Jacob P. Matherne*, University of Massachusetts Amherst
(1139-20-583) -
9:30 a.m.
Orderings on the Markov numbers.
Michelle Rabideau*, University of Connecticut
Ralf Schiffler, University of Connecticut
(1139-06-472) -
10:00 a.m.
Based quantum cluster algebras.
Karl Schmidt*, University of Oregon
(1139-16-675) -
10:30 a.m.
Homology of Picture Groups of type $D_n$.
Kiyoshi Igusa, Brandeis University
Kent Orr, University of Indiana
Gordana Todorov, Northeastern University
Jerzy M Weyman*, University of Connecticut
(1139-16-526)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Nonlinear and Stochastic Partial Differential Equations and Applications, III
126, Ryder Hall
Organizers:
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University
Vincent Martinez, Tulane University
Cecilia Mondaini, Texas A&M University cmondaini@math.tamu.edu
-
8:00 a.m.
Probabilistic wellposedness and scattering results for wave and Schrodinger equations on Euclidean space.
B. Dodson, JHU
J. Luhrmann, JHU
D. Mendelson*, University of Chicago
(1139-35-615) -
8:30 a.m.
Hyperbolic nonlinear Schrodinger equation.
Benoit Pausader*, Brown University
(1139-35-6) -
9:00 a.m.
Stochastic Homogenization for Reaction-Diffusion Equations.
Jessica Lin*, McGill University
Andrej Zlatos, University of California--San Diego
(1139-35-364) -
9:30 a.m.
Weak and Strong Solutions to the Forced Fractional Euler Alignment System.
Trevor M Leslie*, University of Illinois at Chicago
(1139-35-698) -
10:00 a.m.
Well-posedness problems for the magneto-hydrodynamics systems.
Mimi Dai*, University of Illinois at Chicago
(1139-35-661) -
10:30 a.m.
Coupling Levy measures and comparison principles for viscosity solutions.
Nestor D Guillen*, University of Massachusetts
(1139-35-467)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Optimization Under Uncertainty, III
315, Shillman Hall
Organizers:
Yingdong Lu, IBM Research yingdong@us.ibm.com
Mark S. Squillante, IBM Research
-
8:00 a.m.
Data-driven marginal cost estimation in electricity markets using inverse optimization.
Panagiotis Andrianesis*, Boston University, Division of Systems Engineering
Ioannis Paschalidis, Boston University
Michael Caramanis, Boston University
Ruidi Chen, Boston University
(1139-90-654) -
8:30 a.m.
A new approach to sequential stopping for stochastic simulation.
Jing Dong*, Columbia University
Peter Glynn, Stanford University
Yi Zhu, Northwestern University
(1139-60-274) -
9:00 a.m.
Parameter Calibration for Optimization under Uncertainty.
Henry Lam*, Columbia University
Huajie Qian, Columbia University
(1139-90-251) -
9:30 a.m.
Time Series Analysis via Matrix Estimation.
Anish Agarwal, MIT
Muhammad Amjad, MIT
Devavrat Shah*, MIT
Dennis Shen, MIT
(1139-60-254) -
10:00 a.m.
Robust Regression under the Wasserstein Metric.
Ioannis Ch Paschalidis*, Boston University
Ruidi Chen, Boston University
(1139-49-650) -
10:30 a.m.
Algorithms and Algorithmic Obstacles in High-Dimensional Regression.
David Gamarnik*, MIT
Ilias Zadik, MIT
(1139-60-705)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Regularity of PDEs on Rough Domains, III
157, Ryder Hall
Organizers:
Murat Akman, University of Connecticut murat.akman@uconn.edu
Max Engelstein, Massachusetts Institute of Technology
-
8:00 a.m.
The Brunn-Minkowski inequality and a Minkowski problem for nonlinear capacity.
Murat Akman, University of Connecticut
Jasun Gong, Fordham University
Jay Hineman, Geometric Data Analytics
John Lewis, University of Kentucky
Andrew Vogel*, Syracuse University
(1139-35-222) -
8:30 a.m.
Note on an Eigenvalue Problem.
Murat Akman, University of Connecticut
John Lewis*, University of Kentucky
Andrew Vogel, Syracuse University
(1139-35-119) -
9:00 a.m.
Elliptic measures and geometric properties of the domains.
Zihui Zhao*, University of Washington
(1139-35-211) -
9:30 a.m.
The Dirichlet problem for sets with higher co-dimensional boundaries.
Joseph Feneuil*, University of Minnesota
(1139-35-202) -
10:00 a.m.
Sufficient conditions for $C^{1,\alpha}$ parametrization.
Silvia Ghinassi*, Stony Brook University
(1139-28-238) -
10:30 a.m.
A tale of two approaches.
Sean R McCurdy*, University of Washington, Seattle
(1139-35-377)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Relations Between the History and Pedagogy of Mathematics, III
215, Shillman Hall
Organizers:
Amy Ackerberg-Hastings,
David L. Roberts, Prince George's Community College robertsdl@aol.com
-
8:00 a.m.
Cajori's three great arithmeticians: Pike, Daboll, and Adams.
Andrew B Perry*, Springfield College
(1139-01-687) -
8:30 a.m.
Conservation Equations of Mathematical Practitioners.
Scott B Guthery*, Docent Press
(1139-01-19) -
9:00 a.m.
Educating the Irish: The Case of the Mathematician and Engineer John Gregory (1783-1880).
Eisso J Atzema*, University of Maine
(1139-01-302) -
9:30 a.m.
Mathematical Instruments at the Columbian Exposition of 1893 -- Early Fruits of Technical Education.
Peggy Aldrich Kidwell*, National Museum of American History, Smithsonian Institution
(1139-01-90) -
10:00 a.m.
Polar coordinates and history through video games.
Colin Bryan Powell McKinney*, Wabash College
(1139-01-657) -
10:30 a.m.
Forms of Perception, Perceptions of Form: Mathematics and the Arts at Black Mountain College.
Clare Kim*, MIT
(1139-01-693)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Singularities of Spaces and Maps, III
220, Behrakis Hall
Organizers:
Terence Gaffney, Northeastern University
David Massey, Northeastern University d.massey@northeastern.edu
-
8:00 a.m.
Chern Classes and Local Euler Obstruction of generic Determinantal Varieties.
Xiping Zhang*, Florida State University
(1139-14-435) -
9:00 a.m.
GKZ-systems and mixed Hodge modules.
Uli Walther*, Purdue University
Thomas Reichelt, Universitaet Heidelberg
(1139-14-32) -
10:00 a.m.
Key polynomials in simple extensions of valued fields and the local uniformization problem in arbitrary characteristic.
Mark Spivakovsky*, CNRS and Institut de Mathématiques de Toulouse
(1139-14-372)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Topics in Qualitative Properties of Partial Differential Equations, III
291, Ryder Hall
Organizers:
Changfeng Gui, University of Texas at San Antonio
Changyou Wang, Purdue University
Jiuyi Zhu, Louisiana State University jzhu18@lsu.edu
-
8:00 a.m.
The two-hyperplane conjecture.
David Jerison*, MIT
(1139-35-271) -
9:00 a.m.
The Existence of Minimum Speed to Non-KPP systems.
Yuanwei Qi*, University of Central Florida
Xinfu Chen, University of Pittsburgh
Guirong Liu, Shanxi University
(1139-35-488) -
9:30 a.m.
$W^{1,p}$ regularity of solutions to Kolmogorov equation with Gilbarg-Serrin matrix.
D Kinzebulatov*, Université Laval
Yu. A Semenov, University of Toronto
(1139-35-433) -
10:00 a.m.
Doubling inequality and nodal sets for solutions of bi-Laplace equations.
Jiuyi Zhu*, Louisiana State University
(1139-35-495)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Topics in Toric Geometry, III
124, Ryder Hall
Organizers:
Ivan Martino, Northeastern University i.martino@northeastern.edu
Emanuele Ventura, Texas A&M University
-
8:00 a.m.
On the Cox rings of some blown up toric surfaces.
Javier Gonzalez-Anaya, University of British Columbia
Jose Gonzalez*, University of California, Riverside
Kalle Karu, University of British Columbia
(1139-14-590) -
9:00 a.m.
Noether-Lefschetz locus on singular varieties and applications.
Antonella Grassi*, University of Pennsylvania
(1139-14-366) -
10:00 a.m.
Wall-crossing phenomena for Newton-Okounkov bodies.
Laura Escobar*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Megumi Harada, McMaster University
Kristin Shaw, MPI Leipzig
(1139-14-397)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Number Theory, III
128, Ryder Hall
Organizers:
Michael Bush, Washington and Lee University bushm@wlu.edu
Farshid Hajir, University of Massachusetts
Christian Maire, Université Bourgogne Franche-Comté
-
8:30 a.m.
Higher codimension Iwasawa theory.
Ted Chinburg*, University of Pennsylvania
(1139-11-138) -
9:00 a.m.
On the local-global principle for torsion on elliptic curves.
John Cullinan*, Bard College
(1139-11-120) -
9:30 a.m.
Certain Unramified Metabelian Extensions Using Lemmermeyer Factorizations.
Brandon Alberts*, University of Wisconsin-Madison
(1139-11-244) -
10:00 a.m.
Fields of algebraic numbers with non-uniformly bounded local degrees and their Galois groups.
Sara Checcoli*, Institut Fourier, Université Grenoble Alpes
(1139-11-313) -
10:30 a.m.
Values of meromorphic cocycles and fourier coefficients of p-adic modular forms.
Henri R Darmon*, McGill University
Jan Vonk, McGill University
(1139-11-436)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Statistics, III
203, Ryder Hall
Organizers:
Kaie Kubjas, Massachusetts Institute of Technology
Elina Robeva, Massachusetts Institute of Technology erobeva@mit.edu
-
8:30 a.m.
Coalescent-based Estimation of Speciation Times Using Site Pattern Frequencies.
Laura Kubatko*, The Ohio State University
Julia Chifman, American University
Jing Peng, The Ohio State University
(1139-62-84) -
9:00 a.m.
Identifiability of Species Phylogenies Under a Modified Coalescent.
Colby Long*, Mathematical Biosciences Institute
Laura Kubatko, The Ohio State University
(1139-14-294) -
9:30 a.m.
Maximum agreement subtrees.
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1139-05-273) -
10:00 a.m.
Data structures for real multiparameter persistence modules.
Ezra Miller*, Duke University
(1139-13-385) -
10:30 a.m.
Multirank functions for comparing multiparameter persistence modules.
Ashleigh Thomas*, Duke University
Surabhi Beriwal, Duke University
Ezra Miller, Duke University
(1139-62-681)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Ergodic Theory and Dynamics in Combinatorial Number Theory, III
456, Ryder Hall
Organizers:
Stanley Eigen, Northeastern University
Daniel Glasscock, Northeastern University d.glasscock@northeastern.edu
Vidhu Prasad, University of Massachusetts, Lowell
-
8:30 a.m.
Error distortion rates in quantization via orbits.
Joseph M Rosenblatt*, Indiana University-Purdue University Indianapolis
(1139-37-60) -
9:00 a.m.
Quantization for Probability Distributions.
Mrinal K Roychowdhury*, University of Texas Rio Grande Valley
(1139-37-132) -
9:30 a.m.
Quantitative recurrence theorem and solution counting problem.
Sebastian Donoso, Universidad de O'Higgins
Ahn Lee, Northwestern University
Joel Moriera, Northwestern University
Wenbo Sun*, the Ohio State University
(1139-37-102) -
10:00 a.m.
Pointwise multiple averages for sublinear functions.
Andreas Koutsogiannis*, The Ohio State University
(1139-37-110) -
10:30 a.m.
Gowers-Host-Kra norms and Euclidean harmonic analysis.
Marc Carnovale*, The Ohio State University
(1139-37-117)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Extremal Graph Theory and Quantum Walks on Graphs, III
325, Behrakis Hall
Organizers:
Sebastian Cioabă, University of Delaware
Mark Kempton, Harvard University
Gabor Lippner, Northeastern University
Michael Tait, Carnegie Mellon University mtait@cmu.edu
-
8:30 a.m.
Is quantum state transfer monogamous?
Christino Tamon*, Clarkson University
(1139-15-38) -
9:00 a.m.
Fractional revival in continuous-time quantum walk.
Ada Chan*, Department of Mathematics and Statistics, York University
Coutinho Gabriel, Department of Computer Science, Universidade Federal de Minas Gerais
Christino Tamon, Department of Computer Science, Clarkson University
Luc Vinet, Centre de Recherches Mathématiques, Université de Montréal
Hanmeng Zhan, Department of Combinatorics and Optimization, University of Waterloo
(1139-05-37) -
9:30 a.m.
Quantum walks on graphs of the ordered 2-Hamming scheme and spin networks.
Hiroshi Miki, Meteorological College
Satoshi Tsujimoto, Kyoto University
Luc Vinet*, Centre de Recherches Mathématiques (CRM)
(1139-05-486) -
10:00 a.m.
Weak Dynamic Coloring of Planar Graphs.
Caroline Accurso, DeSales University
Vitaliy Chernyshov, RIT
Leaha Hand, Boise State University
Sogol Jahanbekam*, RIT
Paul Wenger, RIT
(1139-05-300) -
10:30 a.m.
Uniform hypergraphs without long Berge cycles are sparse.
Ruth Luo*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexandr Kostochka, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1139-05-334)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Partial Differential Equations, III
433, Ryder Hall
Organizers:
Donatella Danielli, Purdue University
Irina Mitrea, Temple University imitrea@temple.edu
-
8:30 a.m.
On the space $JN_p$.
Galia Dafni*, Concordia University
Tuomas Hytönen, University of Helsinki
Riikka Korte, Aalto University
Hong Yue, Georgia College
(1139-42-439) -
9:00 a.m.
On the existence of dichromatic single element lenses.
Cristian E Gutierrez*, Temple University
Ahmad Sabra, University of Warsaw
(1139-35-484) -
9:30 a.m.
Quasi Harnack inequality.
Daniela De Silva*, Barnard College, Columbia University
Ovidiu Savin, Columbia University
(1139-35-329) -
10:00 a.m.
Unique continuation for CR mappings.
Shiferaw Berhanu*, Temple University
(1139-35-373) -
10:30 a.m.
Eigenvalue Problems is Inverse Scattering Theory.
Cakoni Fioralba*, Department of Mathematics, Rutgers University
(1139-35-107)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Hopf Algebras, Tensor Categories, and Homological Algebra, III
156, Ryder Hall
Organizers:
Cris Negron, Massachusetts Institute of Technology
Julia Plavnik, Texas A&M juliaplav@tamu.edu
Sarah Witherspoon, Texas A&M University
-
8:30 a.m.
Support varieties and tensor ideals for quantum groups.
Brian D. Boe, University of Georgia
Jonathan R. Kujawa, University of Oklahoma
Daniel K. Nakano*, University of Georgia
(1139-18-321) -
9:00 a.m.
On the Finite Generation of Relative Cohomology for Classical Lie Superalgebras.
Andrew B Maurer*, University of Georgia
(1139-18-578) -
9:30 a.m.
Cohomology of some Hopf algebras in positive characteristic.
Karin Erdmann, University of Oxford
Xingting Wang*, Temple University
Oeyvind Solberg, Norwegian University of Science and Technology
(1139-16-390) -
10:00 a.m.
Cohomology and support varieties for unipotent supergroup schemes.
Christopher M Drupieski*, DePaul University
Jonathan R Kujawa, University of Oklahoma
(1139-20-65) -
10:30 a.m.
A new family of braided quasi-Hopf algebras and their representation categories.
Siu-Hung Ng*, Louisiana State University
(1139-18-586)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Polytopes and Discrete Geometry, III
265, Ryder Hall
Organizers:
Gabriel Cunningham, University of Massachusetts, Boston
Mark Mixer, Wentworth Institute of Technology mixerm@wit.edu
Egon Schulte, Northeastern University
-
8:30 a.m.
Uniform polyhedra with nonplanar faces.
Abigail Williams*, Northeastern University
(1139-52-378) -
9:00 a.m.
The versatile triacontahedron.
Marjorie Wikler Senechal*, Smith College
(1139-52-292) -
9:30 a.m.
Euclidean Symmetry of Closed Surfaces Immersed in 3-Space.
Undine Leopold*, Northeastern University
Thomas Tucker, Colgate University
(1139-57-517) -
10:00 a.m.
Orientation-Reversing Euclidean Symmetry of Closed Surfaces Immersed in 3-Space.
Thomas W. Tucker*, Colgate University
Undine Leopold, Northeastern University
(1139-05-419)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topology of Biopolymers, III
220, Shillman Hall
Organizers:
Erica Flapan, Pomona College eflapan@pomona.edu
Helen Wong, Carleton College
-
8:30 a.m.
Protein Knots: Experimental Studies on Stability, Folding, Degradation and Design.
Sophie E Jackson*, University of Cambridge
(1139-00-479) -
9:00 a.m.
Effects of steric confinement in the folding of knotted proteins.
Patricia FN Faisca*, University of Lisbon
Miguel A Soler, SISSA
Antonio Rey, Universidad Complutense de Madrid
(1139-92-286) -
9:30 a.m.
A topological model for protein folding.
Eleni Panagiotou*, Department of Mathematics University of California Santa Barbara
Kevin Plaxco, Department of Chemistry and Biochemistry and Center of Bioengineering, University of California, Santa Barbara
(1139-92-584) -
10:00 a.m.
A new model of protein knot folding.
Erica Flapan*, Pomona College
Adam He, Cornell University
Helen Wong, Carleton College
(1139-92-173) -
10:30 a.m.
A topological model of lasso proteins.
Adam Y He*, Cornell University
Erica L Flapan, Pomona College
(1139-92-508)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic, Geometric, and Topological Methods in Combinatorics, III
158, Ryder Hall
Organizers:
Florian Frick, Cornell University
Pablo Soberón, Northeastern University p.soberonbravo@northeastern.edu
-
9:00 a.m.
Introduction to the polynomial method in incidence geometry.
Larry Guth*, MIT
(1139-05-162) -
10:00 a.m.
Geometric methods for sum-product problems.
Ben Lund*, University of Georgia
(1139-05-427) -
10:30 a.m.
Hypercube Packings and Coverings with Higher Dimensional Rooks.
David W Stoner*, Harvard University
Mehtaab Sawhney, Massachusetts Institute of Technology
(1139-05-146)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Arrangements of Hypersurfaces, III
153, Ryder Hall
Organizers:
Graham Denham, University of Western Ontario
Alexander I. Suciu, Northeastern University a.suciu@neu.edu
-
9:00 a.m.
Permanental ideals and complexity theory.
Klim Efremenko, Tel Aviv University
J.M. Landsberg, Texas A&M University
Hal Schenck*, Iowa State
Jerzy Weyman, University of Connecticut
(1139-14-492) -
9:30 a.m.
Invariant derivations and differential forms for reflection groups.
Victor Reiner, Univ. of Minnesota
Anne V. Shepler*, Univ. of North Texas
(1139-13-607) -
10:00 a.m.
The Bernstein-Sato polynomial of a Weyl arrangement.
Robin Walters*, Northeastern University
(1139-14-646) -
10:30 a.m.
On a Leray model for Orlik-Solomon algebras.
Christin Bibby, University of Michigan
Graham Denham, University of Western Ontario
Eva-Maria Feichtner*, University of Bremen
(1139-55-446)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometries Defined by Differential Forms, III
320, Behrakis Hall
Organizers:
Mahir Bilen Can, Tulane University mcan@tulane.edu
Sergey Grigorian, University of Texas Rio Grande Valley
Sema Salur, University of Rochester
-
9:00 a.m.
Frölicher-Nijenhuis bracket and derived invariants of Riemannian manifolds provided with a parallel form of even degree.
Hong Van Le*, Institute of Mathematics of Czech Academy of Sciences, Czech Republic
(1139-53-56) -
10:00 a.m.
Entropy in CR and quaternionic contact sub-Riemannian geometries.
Dimiter Vassilev*, University of New Mexico
(1139-58-503)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometry and Analysis of Fluid Equations, III
285, Ryder Hall
Organizers:
Robert McOwen, Northeastern University
Peter Topalov, Northeastern University p.topalov@northeastern.edu
-
9:00 a.m.
Motion with strong constraining force.
David G Ebin*, Stony Brook University
(1139-76-599) -
10:00 a.m.
Axisymmetric ideal fluids on Riemannian 3-manifolds.
Leandro Lichtenfelz, University of Notre Dame
Gerard Misiolek, University of Notre Dame
Stephen C. Preston*, Brooklyn College and CUNY Graduate Center
(1139-35-549)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on The Analysis of Dispersive Equations, III
207, Ryder Hall
Organizers:
Marius Beceanu, University at Albany mbeceanu@albany.edu
Andrew Lawrie, Massachusetts Institute of Technology
-
9:00 a.m.
Probabilistic local well-posedness and scattering for the 4D cubic NLS.
Benjamin Dodson, Johns Hopkins University
Jonas Luhrmann*, Johns Hopkins University
Dana Mendelson, University of Chicago
(1139-35-328) -
9:30 a.m.
Energy subcritical nonlinear wave equations in the non-radial setting.
B. Dodson, JHU
A. Lawrie, MIT
D. Mendelson*, University of Chicago
J. Murphy, Missouri S&T
(1139-35-612) -
10:00 a.m.
On the Einstein equation with massive scalar field.
Benoit Pausader*, Brown University
(1139-35-637)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on The Gaussian Free Field and Random Geometry, III
210, Shillman Hall
Organizers:
Jian Ding, University of Pennsylvania dingjian@wharton.upenn.edu
Vadim Gorin, Massachusetts Institute of Technology
-
9:00 a.m.
Extremal processes for the local time of the simple random walk on trees and tori.
Marek Biskup*, Department of Mathematics, UCLA
Yoshihiro Abe, Gakushin University, Tokyo, Japan
(1139-60-531) -
10:00 a.m.
Gaussian Free Field in random tiling models.
Alexey Bufetov*, MIT
(1139-60-452)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 22, 2018, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
The sphere packings and modular forms.
Ballroom, Curry Student Center
Maryna Viazovska*, École Polytechnique Fédérale de Lausanne
(1139-00-3) -
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Algebraic, Geometric, and Topological Methods in Combinatorics, VI
158, Ryder Hall
Organizers:
Florian Frick, Cornell University
Pablo Soberón, Northeastern University p.soberonbravo@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
Computing permanents of complex diagonally dominated matrices and tensors.
Alexander Barvinok*, University of Michigan
(1139-05-152) -
3:00 p.m.
Bijections between symmetric and antisymmetric matrices.
Laura Escobar*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Bernd Schober, Leibniz Universität Hannover
(1139-05-497) -
3:30 p.m.
On a Helly-type question for central symmetry.
Alexey Garber*, The University of Texas Rio Grande Valley
(1139-52-215) -
4:00 p.m.
Colorful coverings of polytopes -- the hidden topological truth behind different colorful phenomena.
Florian Frick, Cornell
Shira Zerbib*, University of Michigan
(1139-05-314) -
4:30 p.m.
Hyperplane Equipartitions Plus Constraints.
Steven Simon*, Bard College
(1139-05-408) -
5:00 p.m.
Algorithms for Tverberg's theorem via centerpoints.
David Rolnick*, Massachusetts Institute of Technology
Pablo Soberón, Northeastern University
(1139-52-571) -
5:30 p.m.
Covering with convex homothets.
Alexey Glazyrin*, University of Texas Rio Grande Valley
(1139-52-522)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Algorithmic Group Theory and Applications, VI
431, Ryder Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York dkahrobaei@gc.cuny.edu
Antonio Tortora, University of Salerno
-
2:00 p.m.
Groups and CAT(0) Cube Complexes.
Talia Fernos*, University of NC, Greensboro
(1139-20-655) -
2:30 p.m.
Endomorphisms of regular rooted trees induced by the action of polynomials on the ring $\mathbb Z_d$ of $d$-adic integers.
Elsayed Ahmed, University of South Florida
Dmytro Savchuk*, University of South Florida
(1139-20-352) -
3:00 p.m.
Computing Multiple Exponentiations in Discrete Log and RSA Groups: From Batch Verification to Batch Delegation.
Giovanni Di Crescenzo, Vencore Labs. Basking Ridge, NJ, USA
Matluba Khodjaeva*, CUNY John Jay College of Criminal Justice
Delaram Kahrobaei, CUNY Graduate Center
Vladimir Shpilrain, CUNY Graduate Center
(1139-68-476) -
3:30 p.m.
On the primitivity of PRESENT and other lightweight ciphers.
Riccardo Aragona, Università di Trento - Dipartimento di Matematica - Italy
Marco Calderini, Università di Trento - Dipartimento di Matematica - Italy
Antonio Tortora, Università di Salerno - Dipartimento di Matematica - Italy
Maria Tota*, Università di Salerno - Dipartimento di Matematica - Italy
(1139-20-354) -
4:00 p.m.
A solution of the conjugacy search problem for supersoluble groups.
Carmine Monetta*, University of Salerno
Antonio Tortora, University of Salerno
(1139-20-410) -
4:30 p.m.
The Diophantine problem of some solvable groups.
Albert Garreta*, University of the Basque Country
(1139-20-339) -
5:00 p.m.
Left $3$-Engel elements in groups.
Gareth Tracey*, University of Bath
(1139-20-315)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-3:20 p.m.
Special Session on Analysis and Geometry in Non-smooth Spaces, IV
296, Ryder Hall
Organizers:
Nageswari Shanmugalingam, University of Cincinnati
Gareth Speight, University of Cincinnati speighgh@ucmail.uc.edu
-
2:00 p.m.
Sufficient conditions for $C^{1,\alpha}$ parametrization and rectifiability.
Silvia Ghinassi*, Stony Brook University
(1139-28-236) -
2:30 p.m.
Quasisymmetric Embeddings of Slit Sierpiński Carpets into the Plane.
Hrant Hakobyan, Kansas State University
Wenbo Li*, Graduate Center CUNY
(1139-30-17) -
3:00 p.m.
A Brunn-Minkowski inequality for nonlinear capacity.
Jasun Gong*, Fordham University
Murat Akman, University of Connecticut
Jay Hineman, Geometric Data Analytics
John Lewis, University of Kentucky
Andrew Vogel, Syracuse University
(1139-35-638)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Arithmetic Dynamics, IV
159, Ryder Hall
Organizers:
Jacqueline M. Anderson, Bridgewater State University
Robert Benedetto, Amherst College
Joseph H. Silverman, Brown University jhs@math.brown.edu
-
2:00 p.m.
The Thurston operator: looking for geometry in the algebra.
Sarah C. Koch*, University of Michigan
(1139-37-376) -
2:30 p.m.
Dynamical Belyi Maps.
Michelle Manes*, University of Hawaii at Manoa
(1139-11-591) -
3:00 p.m.
Generalizing the Ax/Tate Theorem and applications to semi-stable reduction.
Xander Faber*, IDA / CCS
(1139-11-59) -
3:30 p.m.
Finite automata and the dynamics of several rational functions.
Trevor Hyde*, University of Michigan
Michael E. Zieve, University of Michigan
(1139-37-554) -
4:00 p.m.
Dynamics of noncommuting endomorphisms.
Michael E Zieve*, University of Michigan
(1139-37-616) -
4:30 p.m.
Dynamical modular curves and uniform boundedness of preperiodic points.
John R. Doyle*, Louisiana Tech University
Bjorn Poonen, Massachusetts Institute of Technology
(1139-37-40) -
5:00 p.m.
Indeterminacy Loci of Iterate Maps.
Jan Kiwi, Pontificia Universidad Catolica de Chile
Hongming Nie*, Indiana University
(1139-37-112) -
5:30 p.m.
Odoni's Conjecture.
Jamie Juul*, Amherst College
Robert L Benedetto, Amherst College
(1139-11-166)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Arrangements of Hypersurfaces, IV
153, Ryder Hall
Organizers:
Graham Denham, University of Western Ontario
Alexander I. Suciu, Northeastern University a.suciu@neu.edu
-
2:00 p.m.
On posets of components of Abelian arrangements.
Emanuele Delucchi*, Université de Fribourg (Switzerland)
(1139-05-510) -
2:30 p.m.
$G$-Tutte polynomials via arithmetics, combinatorics and topology.
Tan Nhat Tran*, Hokkaido University
(1139-05-677) -
3:00 p.m.
Aomoto-Betti numbers of matroids and finite geometries.
Daniel Matei*, Institute of Mathematics "Simion Stoilow" of the Romanian Academy
(1139-14-285) -
3:30 p.m.
Some representations of arrangement groups.
Daniel C. Cohen*, Louisiana State University
(1139-52-493) -
4:00 p.m.
A homological approach to freeness of multi-arrangements.
Michael DiPasquale*, Oklahoma State University
(1139-13-168) -
4:30 p.m.
Splines and Vector Bundles on Projective Spaces with Relationships to Hyperplane/Hypersurface Arrangements.
Peter F Stiller*, Texas A&M University
(1139-14-631)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-2:20 p.m.
Special Session on Combinatorial Aspects of Nilpotent Orbits, VI
155, Ryder Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
Juliana Tymoczko, Smith College
-
2:00 p.m.
Springer theory for symmetric spaces in type A.
Oscar S Kivinen*, University of California, Davis
(1139-22-697)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Connections Between Trisections of 4-manifolds and Low-dimensional Topology, VI
315, Behrakis Hall
Organizers:
Jeffrey Meier, University of Georgia
Juanita Pinzon-Caicedó, North Carolina State University jpinzon@ncsu.edu
-
2:00 p.m.
Finding 3-manifolds in trisections of 4-manifolds.
Dale Koenig*, Okinawa Institute of Science and Technology
(1139-57-79) -
2:30 p.m.
Applications of Heegaard Floer theory to trisections of four-manifolds.
William E Olsen*, University of Georgia
(1139-57-613) -
3:00 p.m.
Complicated Monodromies and Relative Trisections.
NIckolas A Castro*, University of California, Davis
(1139-54-685) -
3:30 p.m.
Non-uniqueness of Prime Decompositions of Knotted Surfaces.
Vincent Longo*, University of Nebraska-Lincoln
(1139-54-704) -
4:00 p.m.
$RP^2$ surgeries and trisections.
Seungwon Kim, National Institute for Mathematical Sciences (South Korea)
Maggie Miller*, Princeton University
(1139-54-451) -
4:30 p.m.
Trisection diagrams for surgeries along embedded surfaces.
David T Gay*, University of Georgia
(1139-57-504)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Discretization in Geometry and Dynamics, II
243, Ryder Hall
Organizers:
Richard Kenyon, Brown University
Wai Yeung Lam, Brown University lam@math.brown.edu
Richard Schwartz, Brown University
-
2:00 p.m.
The limit point of the pentagram map.
Max Glick*, Ohio State University
(1139-51-145) -
2:30 p.m.
Pseudo-Anosovs and Cylinders on the Polygonal Parabola.
W. Patrick Hooper*, City College of New York and CUNY Graduate Center
(1139-37-225) -
3:00 p.m.
Rectangulations with rational-area rectangles.
Richard Kenyon*, Brown University
Aaron Abrams, Washington and Lee University
(1139-05-359) -
3:30 p.m.
The amazing world of finite abstract simplicial complexes.
Oliver Knill*, Harvard University
(1139-00-194) -
4:00 p.m.
Geometry and stability of critical point-configurations in $S^2$ and critical links in $S^3$.
Rob Kusner*, Mathematics and GANG, University of Massachusetts at Amherst
(1139-53-412) -
4:30 p.m.
Discrete holomorphic quadratic differentials.
Wai Yeung Lam*, Brown University
(1139-52-134) -
5:00 p.m.
Recognizing auxetic behavior.
Ciprian S Borcea, Rider University
Ileana Streinu*, Smith College
(1139-52-601) -
5:30 p.m.
A family of dynamical systems on ideal polygons.
Maxim Arnold, University of Texas, Dallas
Dmitry Fuchs, University of California, Davis
Ivan Izmestiev, University of Friburg, Switzerland
Sergei Tabachnikov*, Penn State
(1139-37-431)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Dynamical systems, Geometric Structures and Special Functions, VI
267, Ryder Hall
Organizers:
Alessandro Arsie, University of Toledo
Oksana Bihun, University of Colorado, Colorado Springs obihun@uccs.edu
-
2:00 p.m.
Representation homology and Macdonald conjectures.
Yuri Berest*, Cornell University
(1139-55-633) -
3:00 p.m.
Bi-Flat $F$-manifolds, complex reflection groups and integrable systems of conservation laws.
Alessandro Arsie, University of Toledo
Paolo Lorenzoni*, University of Milano-Bicocca
(1139-37-386) -
4:00 p.m.
Darboux Coordinates for Gelfand-Dorfman-Balinski-Novikov Hamiltonian Strutures: from Novikov algebras to flat coordinates via cyclic quotient singularities.
Ian Alexander Becket Strachan*, University of Glasgow
(1139-53-350) -
5:00 p.m.
Symplectic Geometry of the moduli space of Projective Structures.
Chaya Norton*, Concordia University
(1139-51-417)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Ergodic Theory and Dynamics in Combinatorial Number Theory, VI
456, Ryder Hall
Organizers:
Stanley Eigen, Northeastern University
Daniel Glasscock, Northeastern University d.glasscock@northeastern.edu
Vidhu Prasad, University of Massachusetts, Lowell
-
2:00 p.m.
Random differences of arithmetic progressions in the primes.
Tsz Ho Chan, The University of Memphis
Máté Wierdl*, The University of Memphis
(1139-11-684) -
3:00 p.m.
The Erdos sumset conjecture.
Joel O Moreira*, Northwestern University
Florian Karl Richter, The Ohio State University
Donald Robertson, University of Utah
(1139-05-122) -
3:30 p.m.
The dichotomy between structure and randomness in multiplicative number theory.
Florian Karl Richter*, The Ohio State University
(1139-37-576) -
4:00 p.m.
Break -
4:30 p.m.
Dynamics and combinatorics of improving Dirichlet's Theorem on Diophantine approximation.
Dmitry Kleinbock*, Brandeis University
Nick Wadleigh, Technion - Israel Institute of Technology
(1139-37-133) -
5:00 p.m.
A density polynomial Hales-Jewett theorem: improbable or ineluctable?
Daniel Glasscock*, Northeastern University
(1139-05-349) -
5:30 p.m.
SWW Sequences and the Infinite Measure Preserving Random Walk.
S Eigen*, Northeastern University
A Hajian, Northeastern University
V Prasad, UMASS Lowell
(1139-37-381)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Extremal Graph Theory and Quantum Walks on Graphs, VI
325, Behrakis Hall
Organizers:
Sebastian Cioabă, University of Delaware
Mark Kempton, Harvard University
Gabor Lippner, Northeastern University
Michael Tait, Carnegie Mellon University mtait@cmu.edu
-
2:00 p.m.
Scaffolds.
William J. Martin*, Worcester Polytechnic Institute
(1139-05-635) -
2:30 p.m.
Efficient arithmetic regularity and removal lemmas for induced bipartite patterns.
Noga Alon, Princeton
Jacob Fox, Stanford
Yufei Zhao*, MIT
(1139-05-203)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Facets of Symplectic Geometry and Topology, VI
204, Behrakis Hall
Organizers:
Tara Holm, Cornell University
Jo Nelson, Columbia University
Jonathan Weitsman, Northeastern University j.weitsman@neu.edu
-
2:00 p.m.
Superpositions of coherent states.
Victor W Guillemin*, MIT
Alejandro Uribe, University of Michigan
Zuoqin Wang, Johns Hopkins University
(1139-53-185) -
3:00 p.m.
Desingularizing singular symplectic structures.
Eva Miranda*, Universitat Politècnica de Catalunya and Fondation Sciences Mathématiques de Paris
(1139-53-183) -
4:00 p.m.
On the van Est map for Lie groupoids.
Eckhard Meinrenken*, University of Toronto
(1139-53-252) -
5:00 p.m.
Abstract integrable systems in a Lie-theoretic setting.
Peter Crooks*, Leibniz University Hannover
Steven Rayan, University of Saskatchewan
(1139-22-97) -
5:30 p.m.
Vortex sheets and diffeomorphism groupoids.
Anton Izosimov*, University of Arizona
Boris Khesin, University of Toronto
(1139-58-115)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometries Defined by Differential Forms, VI
320, Behrakis Hall
Organizers:
Mahir Bilen Can, Tulane University mcan@tulane.edu
Sergey Grigorian, University of Texas Rio Grande Valley
Sema Salur, University of Rochester
-
2:00 p.m.
Remarks on Twisted-Austere Submanifolds.
Thomas Ivey*, College of Charleston
Spiro Karigiannis, University of Waterloo
(1139-53-144) -
3:00 p.m.
Levi spherical Schubert varieties and intersection theory.
Mahir Bilen Can*, Tulane University
Reuven Hodges, Northeastern University
(1139-14-663) -
3:30 p.m.
On the Minimal Compactification of the Cayley Grassmannian.
Ustun Yildirim*, Michigan State University
(1139-53-213) -
4:00 p.m.
Q-curvature and generalization of Einstein equations.
Gaston Giribet*, New York University
(1139-53-596) -
5:00 p.m.
The regularity of the minimizer of the K-energy.
Yu Zeng*, University of Rochester
(1139-53-569) -
5:30 p.m.
Discussion
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Geometry and Analysis of Fluid Equations, VI
285, Ryder Hall
Organizers:
Robert McOwen, Northeastern University
Peter Topalov, Northeastern University p.topalov@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
Spatial asymptotics for solitary waves in deep water.
Robin Ming Chen, Department of Mathematics, University of Pittsburgh
Sam Walsh, Department of Mathematics, University of Missouri
Miles H. Wheeler*, Faculty of Mathematics, University of Vienna
(1139-76-672) -
3:00 p.m.
NLS as an infinite dimensional ACI.
Emma Previato*, Boston University
(1139-35-574) -
4:00 p.m.
Stability study of a system of PDEs: the Evans function near turning points.
Olivier Lafitte*, LAGA, Universite Paris 13, Sorbonne Paris Cite
Mark Williams, Maths Department, University of North Carolina
kevin zumbrun, Indiana University Bloomington
(1139-35-45)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Geometry of Moduli Spaces, VI
105, Behrakis Hall
Organizers:
Ana-Marie Castravet, Northeastern University
Emanuele Macrí, Northeastern University e.macri@northeastern.edu
Benjamin Schmidt, University of Texas
Xiaolei Zhao, Northeastern University
-
2:00 p.m.
Stable pair compactifications of the moduli space of degree one del Pezzo surfaces via elliptic fibrations.
Dori Bejleri*, Brown University
Kenneth Ascher, MIT
(1139-14-191) -
3:00 p.m.
On plane curves, double covers and their degenerations.
Patricio Gallardo*, Washington University at St Louis
K. Devleming, Washington University
K. Ascher, MIT
(1139-14-393) -
4:00 p.m.
Mori Dream Spaces and blow-ups of weighted projective $n$-spaces.
Zhuang He*, Northeastern University
(1139-14-243) -
5:00 p.m.
Witten's top Chern classes via logarithmic compactification.
Qile Chen*, Boston College
(1139-14-284)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Global Dynamics of Real Discrete Dynamical Systems, II
220, Ryder Hall
Organizers:
M. R. S. Kulenović, University of Rhode Island mkulenovic@uri.edu
O. Merino, University of Rhode Island
-
2:00 p.m.
Global Dynamics and Bifurcations of Two Second Order Exponential Difference Equations.
Sarah G Van Beaver*, University of Rhode Island
(1139-39-317) -
2:30 p.m.
Global Dynamics for competitive Maps in the Plane.
Toufik Khyat*, Trinity College
(1139-39-523) -
3:00 p.m.
On a First Order Rational System of Difference Equations with Non-Constant Coefficients.
Y Kostrov*, Manhattanville College
Z Kudlak, Coast Guard Academy
P Vernon, Xavier University of Louisiana
(1139-39-155) -
3:30 p.m.
Higher-Order Generalizations of the Beverton-Holt Equation.
Elliott J. Bertrand*, University of Rhode Island
Mustafa R.S. Kulenovic, University of Rhode Island
(1139-39-437) -
4:00 p.m.
Systems of Difference Equations in $\mathbb{R}^n$ that are monotone in the order induced by a standard octant.
James Marcotte*, University of Rhode Island
(1139-39-640)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Partial Differential Equations, VI
433, Ryder Hall
Organizers:
Donatella Danielli, Purdue University
Irina Mitrea, Temple University imitrea@temple.edu
-
2:00 p.m.
Estimates for Brascamp-Lieb forms in weighted $L^p$ spaces.
Katharine Ott*, Bates College
R Brown, University of Kentucky
(1139-35-272) -
2:30 p.m.
Recent progress on Landis' conjecture.
Blair Davey*, City College of New York, CUNY
Jenn-Nan Wang, NCTS, National Taiwan University
(1139-35-80) -
3:00 p.m.
Multi-Layers operators on rough domains and boundary value problems.
Gustavo Hoepfner*, Universidade Federal de Sao Carlos - Brazil
Paulo Liboni, UEL - Brazil
Dorina Mitrea, University of Missouri - Columbia
Irina Mitrea, Temple University
Marius Mitrea, University of Missouri - Columbia
(1139-35-649) -
3:30 p.m.
Determining modes for the Navier-Stokes equation.
Mimi Dai*, University of Illinois at Chicago
Alexey Cheskidov, University of Illinois at Chicago
(1139-35-699) -
4:00 p.m.
Global Classical Solutions to the 3D Quasi-Geostrophic System.
Matthew Novack*, University of Texas-Austin
Alexis Vasseur, University of Texas-Austin
(1139-35-449) -
4:30 p.m.
A constructive approach to the far field Refractor Problem.
De Leo Roberto, Howard University
Gutierrez Cristian, Temple University
Henok Mawi*, Howard University
(1139-78-690)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Homological Commutative Algebra, VI
161, Ryder Hall
Organizers:
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University
Oana Veliche, Northeastern University O.Veliche@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
Free resolutions of Artinian compressed algebras.
Claudia Miller*, Syracuse University
Hamidreza Rahmati, Miami University at Oxford
(1139-13-678) -
2:30 p.m.
The structure of Gorenstein-linear resolutions of Artinian algebras.
Sabine El Khoury*, American University of Beirut
Andrew Kustin, University of South Carolina
(1139-13-416) -
3:00 p.m.
Weak complete intersections and Poincare series.
Janet Striuli*, Fairfield University
Hamidreza Rahamati, Miami University
Zheng Yang, Miami University
(1139-13-611) -
3:30 p.m.
Recursive Strategy for Decomposing Betti Diagrams of Complete Intersections.
Courtney R Gibbons*, Hamilton College
Robert Huben, University of Nebraska-Lincoln
Branden Stone, Adelphi University
(1139-13-442) -
4:00 p.m.
Pure-minimal chain complexes.
Peder Thompson*, Texas Tech University
Lars Winther Christensen, Texas Tech University
(1139-18-276) -
4:30 p.m.
The absolutely Koszul and Backelin-Roos properties for spaces of quadrics of small codimension.
Rasoul Ahangari Maleki, Institute for Research in Fundamental Sciences (IPM), Iran
Liana Şega*, University of Missouri Kansas City
(1139-13-485) -
5:00 p.m.
Linkage classes of grade $3$ perfect ideals.
Lars Winther Christensen*, Texas Tech University
Oana Veliche, Northeastern University
Jerzy Weyman, University of Connecticut
(1139-13-487) -
5:30 p.m.
On the structure of almost complete intersections of codimension three.
Lars Winther Christensen, Texas Tech University
Oana Veliche, Northeastern University
Jerzy M Weyman*, University of Connecticut
(1139-13-525)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Hopf Algebras, Tensor Categories, and Homological Algebra, VI
156, Ryder Hall
Organizers:
Cris Negron, Massachusetts Institute of Technology
Julia Plavnik, Texas A&M juliaplav@tamu.edu
Sarah Witherspoon, Texas A&M University
-
2:00 p.m.
Categorification of cyclotomic rings at non-prime roots of unity.
Robert Laugwitz*, Rutgers University
You Qi, California Institute of Technology
(1139-18-267) -
2:30 p.m.
Algebra in the Verlinde Category.
Siddharth Venkatesh*, Massachusetts Institute of Technology
(1139-16-696) -
3:00 p.m.
A new program on quantum subgroups.
Zhengwei Liu*, Harvard University
(1139-18-280) -
3:30 p.m.
Twisted Yangians for symmetric pairs of types B, C and D.
Nicolas Guay*, University of Alberta
Vidas Regelskis, University of York
Curtis Wendlandt, University of Alberta
(1139-16-48)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Mathematical Perspectives in Quantum Information Theory, VI
420, Shillman Hall
Organizers:
Aram Harrow, Massachusetts Institute of Technology
Christopher King, Northeastern University c.king@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
Applications of Free Probability Theory to Quantum Many-Body Systems.
Ramis Movassagh*, IBM Research, MIT-IBM A.I. Lab, Cambridge MA 02142
(1139-81-434) -
2:30 p.m.
Stat mech models for any stabilizer code and Pauli channel.
Chris Chubb, University of Sydney
Steven Flammia*, University of Sydney
(1139-81-307) -
3:00 p.m.
Polynomial-time classical simulation of quantum ferromagnets.
Sergey Bravyi*, IBM Research
David Gosset, IBM Research
(1139-81-375) -
3:30 p.m.
The complexity of distributions.
Emanuele Viola*, NEU
(1139-68-139) -
4:00 p.m.
Localizable Mutual Information: Tensor Networks meets Dynamical Systems.
Fernando Brandao*, Pasadena
(1139-81-502)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Mathematical Problems of Relativistic Physics: Classical and Quantum, VI
435, Ryder Hall
Organizers:
Michael Kiessling, Rutgers University
A. Shadi Tahvildar-Zadeh, Rutgers University shadit@math.rutgers.edu
-
2:00 p.m.
Asymptotics and scattering for the wave equation on black holes.
Stefanos Aretakis*, University of Toronto
(1139-35-36) -
2:30 p.m.
Global large data solutions of the membrane equation.
Leonardo Abbrescia, Michigan State University
Willie W.-Y. Wong*, Michigan State University
(1139-35-248) -
3:00 p.m.
Sharp bounds for the eigenvalues of the Kerr-Newman-Dirac angular operator.
Monika Winklmeier*, Department of Mathematics, Universidad de Los Andes, Bogotá.
(1139-47-20) -
3:30 p.m.
Geometry and topology of the Kerr photon region in phase space.
Sophia Jahns*, Tuebingen University, Germany
(1139-83-28) -
4:00 p.m.
Linear Stability of Higher Dimensional Schwarzschild Black Holes.
Jordan Keller*, Black Hole Initiative, Harvard University
Mu-Tao Wang, Department of Mathematics, Columbia University
Pei-Ken Hung, Department of Mathematics, Columbia University
(1139-83-159) -
4:30 p.m.
Decay for fields outside black holes.
Pieter Blue*, University of Edinburgh
(1139-35-516) -
5:00 p.m.
Gravitational wave memory.
David Garfinkle*, Oakland University
(1139-83-196) -
5:30 p.m.
Gravitational wave memory in LambdaCDM cosmology.
Lydia R. Bieri*, University of Michigan, Department of Mathematics, Ann Arbor MI
David Garfinkle, Oakland University, Rochester MI
Nicolas Yunes, Montana State University, Bozeman MT
(1139-83-483)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Modeling of Biological Processes, II
320, Shillman Hall
Organizers:
Simone Cassani, Worcester Polytechnic Institute scassani@wpi.edu
Sarah Olson, Worcester Polytechnic Institute
-
2:00 p.m.
Modeling the diverse geometry of insect wings.
Jordan Hoffmann, Harvard University
Seth Donoughe, Harvard University
Kathy Li, Columbia University
Mary K Salcedo, Harvard University
Chris H Rycroft*, Harvard University
(1139-92-642) -
2:30 p.m.
Bimolecular reactions in the cell membrane exhibit switch-like behavior with respect to diffusivity and molecular reach.
Samuel A Isaacson*, Boston University
(1139-92-293) -
3:00 p.m.
A mechanism for the proliferative control of tissue mechanics in the absence of growth.
Min Wu*, WPI
Madhav Mani, Northwestern University
(1139-92-135) -
3:30 p.m.
A mathematical approach to study loss of honeybee colonies infested with varroa destructor and deadly viruses.
Vardayani Ratti*, Dartmouth College
Peter G. Kevan, University of Guelph, Canada
Hermann J. Eberl, University of Guelph, Canada
(1139-34-620) -
4:00 p.m.
Disease transmission.
L. Bourouiba*, Massachusetts Institute of Technology
(1139-00-691) -
4:30 p.m.
Active vesicle transport into Dendritic Spines.
Thomas G. Fai*, Harvard University
(1139-76-9) -
5:00 p.m.
Mathematical model of vascular adaptations to a major arterial occlusion in the rat hind limb.
Jared O Barber*, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Julia C Arciero, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Erin Zhao, Indiana University-Purdue University Indianapolis
(1139-92-560) -
5:30 p.m.
Coupling PDEs and ODEs for blood flow simulations.
Lucia Carichino*, Worcester Polytechnic Institute
Giovanna Guidoboni, University of Missouri
Marcela Szopos, Université de Strasbourg
(1139-76-597)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on New Developments in Inverse Problems and Imaging, II
245, Ryder Hall
Organizers:
Ru-Yu Lai, University of Minnesota
Ting Zhou, Northeastern University t.zhou@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
On a coupled physics inverse problem in electro-seismic imaging.
Yang Yang*, Michigan State University
(1139-35-171) -
2:30 p.m.
A harmonic analysis proof of the boundary observability inequality for the visco-elastic equation.
Walton Green, Clemson University
Shitao Liu*, Clemson University
Mishko Mitkovski, Clemson University
(1139-35-521) -
3:00 p.m.
Reconstruction for Thermoacoustic Tomography in attenuating acoustic media.
Benjamin Palacios*, University of Chicago
(1139-35-454) -
3:30 p.m.
Break -
4:00 p.m.
Stability of some super-resolution problems.
Dmitry Batenkov*, MIT
Laurent Demanet, MIT
Hrushikesh Mhaskar, Claremont Graduate University
(1139-41-438) -
4:30 p.m.
An inverse problem for Maxwell's equations with Lipschitz parameters.
Monika Pichler*, Northeastern University
(1139-35-310) -
5:00 p.m.
l1 minimization-based imaging with multiple measurements.
Ilker Kocyigit*, Dartmouth College
(1139-00-494)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Noncommutative Algebra and Representation Theory, VI
247, Ryder Hall
Organizers:
Van C. Nguyen, Hood College nguyen@hood.edu
Alex Martsinkovsky, Northeastern University
Gordana Todorov, Northeastern University
-
2:00 p.m.
A characterization of the finite-tame-wild trichotomy for acyclic quivers.
Kyungyong Lee, University of Nebraska
Li Li, Oakland University
Matthew Mills, University of Nebraska
Ralf Schiffler*, University of Connecticut
Alexandra Seceleanu, University of Nebraska
(1139-16-413) -
2:30 p.m.
Dominant dimension and tilting modules.
Van Nguyen, Hood College
Idun Reiten, Norwegian University of Science and Technology
Gordana Todorov, Northeastern University
Shijie Zhu*, Northeastern University
(1139-17-172) -
3:00 p.m.
Cohomological properties of cohomological Mackey functors.
Peter Webb*, University of Minnesota
(1139-20-624) -
3:30 p.m.
Cover relations in the Lattice of Torsion Classes.
Emily Barnard*, Northeastern University
Andrew Carroll, DePaul University
Shijie Zhu, Northeastern University
(1139-16-355) -
4:00 p.m.
Wall and chamber structure and maximal green sequences.
Thomas Brüstle*, Bishop's and Sherbrooke University
Hipolito Treffinger, Leicester University
(1139-16-151) -
4:30 p.m.
Dualizing complexes - a conjectural formula.
Amnon Neeman*, Australian National University
(1139-14-73)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Nonlinear and Stochastic Partial Differential Equations and Applications, VI
126, Ryder Hall
Organizers:
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University
Vincent Martinez, Tulane University
Cecilia Mondaini, Texas A&M University cmondaini@math.tamu.edu
-
2:00 p.m.
Stochastic variational problems and applications to fluid dynamics.
Juraj Foldes*, University of Virginia
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University
Geordie Richards, Utah State University
Jared Whitehead, Brigham Young University
(1139-35-618) -
2:30 p.m.
Nonuniqueness of weak solutions to the Navier-Stokes equations.
Tristan Buckmaster*, Princeton
(1139-35-474) -
3:00 p.m.
Diffusion enhancement by Hamiltonian flows with hyperbolic equilibrium points.
Jesenko Vukadinovic*, City University of New York
(1139-35-297) -
3:30 p.m.
Helical nature of turbulence and the regularity problem of the 3D Navier-Stokes equations.
Aseel Farhat*, University of Virginia
Zoran Grujić, University of Virginia
(1139-76-632) -
4:00 p.m.
Vortex axisymmetrization, inviscid damping, and vorticity depletion in the linearized 2D Euler equations.
Jacob Bedrosssian*, University of Maryland, College Park
Michele Coti Zelati, Imperial College of London
Vlad Vicol, Princeton University
(1139-35-641) -
4:30 p.m.
A few examples on the property of the noise in PDE of fluid mechanics.
Kazuo Yamazaki*, Department of Mathematics, University of Rochester
(1139-35-39) -
5:00 p.m.
Asymptotic expansions for decaying solutions of Navier-Stokes equations.
Dat T Cao*, Texas Tech University
Luan T Hoang, Texas Tech University
(1139-35-674)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Optimization Under Uncertainty, VI
315, Shillman Hall
Organizers:
Yingdong Lu, IBM Research yingdong@us.ibm.com
Mark S. Squillante, IBM Research
-
2:00 p.m.
Dynamic Cyber Risk Management with Uncertainty under Asymmetric Information.
Juntao Chen*, New York University
Quanyan Zhu, New York University
(1139-93-656) -
2:30 p.m.
Optimal Day Ahead Bidding of Forecast Error prone Renewable Generation.
Michael C Caramanis*, Boston University, Boston, MA
Selin Yanikara, Boston University
(1139-49-692) -
3:00 p.m.
Continuity of solutions to minimax equations for decision making under uncertainty.
Eugene A Feinberg*, Stony Brook University
Pavlo O Kasyanov, Institute for Applied System Analysis
Michael Z Zgurovsky, National Technical University of Ukraine
(1139-90-304) -
3:30 p.m.
Risk-Averse Control of Partially Observable Markov Systems.
Andrzej Ruszczynski*, Rutgers University
(1139-49-424) -
4:00 p.m.
On the Control of Density-Dependent Stochastic Population Processes with Time-Varying Behavior.
Yingdong Lu, Mathematical Sciences, AI Science, IBM Research
Mark S. Squillante*, Mathematical Sciences, AI Science, IBM Research
Chai Wah Wu, Mathematical Sciences, AI Science, IBM Research
(1139-60-639) -
4:30 p.m.
A Dirichlet Process Characterization of Brownian Motion in a Wedge.
Josh Reed*, New York University
Peter Lakner, New York University
Bert Zwart, CWI
(1139-60-645) -
5:00 p.m.
Static Profit Optimal Staffing of Dynamic Erlang-A Queues.
William A Massey*, Princeton University
(1139-60-423) -
5:30 p.m.
Monotonicity properties of the single server queue with abandonments and retrials by coupling.
Floske M. Spieksma*, Mathematisch Instituut, Universiteit Leiden
(1139-90-660)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Polytopes and Discrete Geometry, VI
265, Ryder Hall
Organizers:
Gabriel Cunningham, University of Massachusetts, Boston
Mark Mixer, Wentworth Institute of Technology mixerm@wit.edu
Egon Schulte, Northeastern University
-
2:00 p.m.
Embeddings of $H_4$ Polytopes.
DeJaneke Johnson*, Mcdonogh 35 High School
Tianna M. Robinson, Mcdonogh 35 High School
Majid H. Butler, Mcdonogh 35 High School
Sandernisha D. Claiborne, Mcdonogh 35 High School
Tomme A. Denney, Mcdonogh 35 High School
(1139-51-342) -
2:30 p.m.
Symmetries of universal alternating semiregular polytopes.
Barry Monson*, Department of Mathematics and Statistics, University of New Brunswick
Egon Schulte, Department of Mathematics, Northeastern University
(1139-52-24) -
3:00 p.m.
Self-Polar Polytopes.
Alathea I. Jensen*, George Mason University
(1139-52-100) -
3:30 p.m.
On hereditary polyhedra and polytopes.
Egon Schulte, Northeastern University
Asia Ivic Weiss*, York University
(1139-52-208)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Regularity of PDEs on Rough Domains, VI
157, Ryder Hall
Organizers:
Murat Akman, University of Connecticut murat.akman@uconn.edu
Max Engelstein, Massachusetts Institute of Technology
-
2:00 p.m.
Arbitrarily Slowly Decaying Favard Length.
Bobby Wilson*, Massachusetts Institute of Technology
(1139-28-296) -
2:30 p.m.
Strong Comparison Principle for $p-$harmonic functions in Carnot-Caratheodory spaces.
Luca Capogna, Worcester Polytechnic Institute
Xiaodan Zhou*, Worcester Polytechnic Institute
(1139-35-27)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Relations Between the History and Pedagogy of Mathematics, VI
215, Shillman Hall
Organizers:
Amy Ackerberg-Hastings,
David L. Roberts, Prince George's Community College robertsdl@aol.com
-
2:00 p.m.
History, Pedagogy, and Mathematics in Mathematics Education: Innovation and Participation in a Community of Scholars and Practitioners.
Kathleen M Clark*, Florida State University
(1139-01-545) -
2:30 p.m.
The Nature of Proof: an Historical Perspective.
Lawrence Arthur D'Antonio*, Ramapo College of New Jersey
(1139-01-462) -
3:00 p.m.
Mathematical mistakes in mathematics education: a topic for research.
Alexander Karp*, Teachers College, Columbia University
(1139-97-43) -
3:30 p.m.
Unintentional Consequences: Mathematics Pedagogy and the Rise of the Standards Movement in American Education.
Emily Timmons Hamilton Redman*, University of Massachusetts Amherst
(1139-01-480) -
4:00 p.m.
Demathematizing Mathematics: Searching for Success in Mathematics Education.
Cihan Can*, Florida State University
(1139-01-337) -
4:30 p.m.
Life and Work of the Ukrainian Mathematician Volodimir (Wlodzimiez) Levitsky.
Maryam Vulis*, CUNY, Norwalk Community College
(1139-01-205)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Singularities of Spaces and Maps, IV
220, Behrakis Hall
Organizers:
Terence Gaffney, Northeastern University
David Massey, Northeastern University d.massey@northeastern.edu
-
2:00 p.m.
Zero dimensional valuations on equicharacteristic noetherian local domains.
Bernard H. Teissier*, CNRS Paris
(1139-14-89) -
3:00 p.m.
Geometry of quasianalytic classes.
Edward Bierstone*, University of Toronto
(1139-32-327) -
4:00 p.m.
Exceptional rays and bilipschitz geometry of real surface singularities.
Leslie C Wilson*, University of Hawaii
Donal O'Shea, New College of Florida
(1139-14-200) -
5:00 p.m.
Which surface singularities are Lipschitz normally embedded?
Anne Pichon*, Aix Marseille University, France
Walter D Neumann, Columbia University, Barnard College, New York USA
Helge Pedersen, Universidad Federal Do Ceara, Fortaleza, Brazil
Filip Misev, Max Planck Institut, Bonn, Germany
(1139-14-491)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:15 p.m.
Special Session on The Gaussian Free Field and Random Geometry, VI
210, Shillman Hall
Organizers:
Jian Ding, University of Pennsylvania dingjian@wharton.upenn.edu
Vadim Gorin, Massachusetts Institute of Technology
-
2:00 p.m.
Random tilings with periodic weights and matrix orthogonal polynomials.
Maurice Duits*, Royal Institute of Technology
(1139-60-499) -
3:00 p.m.
Scaling limits for percolated random planar maps.
Olivier Bernardi, Brandeis
Christophe Garban, University of Lyon
Ewain Gwynne, MIT
Nina Holden*, MIT
Avelio Sepulveda, University of Lyon
Xin Sun, Columbia
(1139-60-542) -
3:30 p.m.
Break -
4:00 p.m.
Log-gases on a quadratic lattice via discrete loop equations and $q$-boxed plane partitions.
Evgeni S Dimitrov*, MIT
(1139-60-428) -
4:30 p.m.
LDP and CLT for Log and Coulomb Gases.
Sylvia Serfaty*, New York University
(1139-82-288)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Topics in Toric Geometry, VI
124, Ryder Hall
Organizers:
Ivan Martino, Northeastern University i.martino@northeastern.edu
Emanuele Ventura, Texas A&M University
-
2:00 p.m.
Singular Hodge theory of matroids.
Tom Braden, University of Massachusetts
June Huh, Institute for Advanced Study
Jacob Matherne, University of Massachusetts
Nicholas Proudfoot*, University of Oregon
Botong Wang, University of Wisconsin
(1139-14-232) -
3:00 p.m.
Toric arrangements associated to root systems.
Christin Bibby*, University of Michigan
(1139-05-636) -
3:30 p.m.
Computing sheaf cohomology on Calabi-Yau hypersurfaces in toric varieties and D-brane instantons.
Andreas P. Braun, University of Oxford
Cody Long, Northeastern University
Liam McAllister, Cornell University
Michael Stillman, Cornell University
Benjamin Sung*, Northeastern University
(1139-14-518) -
4:00 p.m.
Affine Schubert calculus and Hessenberg varieties.
Julianna Tymoczko*, Smith College
(1139-14-702) -
4:30 p.m.
Levi subgroup actions on Schubert varieties in the Grassmannian.
Reuven Hodges*, Northeastern University
Venkatramani Lakshmibai, Northeastern University
(1139-20-621)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Topology of Biopolymers, VI
220, Shillman Hall
Organizers:
Erica Flapan, Pomona College eflapan@pomona.edu
Helen Wong, Carleton College
-
2:00 p.m.
Knots and Links in Proteins.
Kenneth C Millett*, Department of Mathematics, University of California, Santa Barbara
(1139-57-99) -
2:30 p.m.
Using virtual knots to identify ambiguously knotted conformations of proteins and open random walks.
Keith Alexander*, University of Bristol
Alexander J. Taylor, University of Bristol
Mark R. Dennis, University of Birmingham
(1139-92-509) -
3:00 p.m.
Unknotting $\theta$-curves and DNA replication.
Dorothy Buck, Univeristy of Bath
Danielle O'Donnol*, Indiana Univeristy
(1139-92-489) -
3:30 p.m.
A characterization of the products arising from site-specific recombination on certain DNA substrates.
Diana Hubbard*, University of Michigan
Jordan Katz, University of Michigan
(1139-92-477) -
4:00 p.m.
A Predictive Model for Chromatin Folding.
Jose N Onuchic*, Center for Theoretical Biological Physics and Departments of Physics and Astronomy, Rice University
(1139-92-179) -
4:30 p.m.
Mechanisms of chromatin unknotting.
Fabrizio Benedetti, Swiss Institute of Bioinformatics, Lausanne, Switzerland
Dusan Racko, Center for Integrative Genomics, University of Lausanne, Switzerland
Julien Dorier, Swiss Institute of Bioinformatics, Lausanne, Switzerland
Dimos Goundaroulis, Center for Integrative Genomics, University of Lausanne, Switzerland
Andrzej Stasiak*, Center for Integrative Genomics, University of Lausanne, Switzerland
(1139-92-344) -
5:00 p.m.
Beyond the static DNA models of Watson and Crick.
Jonathan M. Fogg, Baylor College of Medicine
Qian Wang, University of Texas Medical Branch
Rossitza N. Irobalieva, Baylor College of Medicine
Muyuan Chen, Baylor College of Medicine
Steven J. Ludtke, Baylor College of Medicine
Sarah A. Harris, University of Leeds
Wah Chiu, Baylor College of Medicine
B. Montgomery Pettitt, University of Texas Medical Branch
E. Lynn Zechiedrich*, Baylor College of Medicine
(1139-92-543)
-
2:00 p.m.
-
Sunday April 22, 2018, 2:00 p.m.-4:55 p.m.
Contributed Paper Session on AMS Contributed Paper Session, II
203, Ryder Hall
-
2:00 p.m.
Matching preclusion of the generalized Petersen graph.
Ajay Arora*, Novi High School and Oakland University Summer Mathematics Institute
Eddie Cheng, Oakland University
(1139-05-26) -
2:15 p.m.
Matching preclusion number in product graphs.
Zhao Wang, Beijing Normal University
Chris Melekian*, Oakland University
Eddie Cheng, Oakland University
Yaping Mao, Qinghai Normal University
(1139-05-370) -
2:30 p.m.
On rooted planar maps and Dyck paths.
Juan B Gil*, Penn State Altoona
(1139-05-264) -
2:45 p.m.
Advances in Transcendental Number Theory Since the Proof of the Gelfond-Schneider Theorem.
Michael Tobin*, Baltimore, Maryland
(1139-11-83) -
3:00 p.m.
Permutation polynomials over $\mathbb{F}_{q^2}$ from rational functions.
Daniele Bartoli, Università degli Studi di Perugia
Ariane Masuda*, New York City College of Technology, CUNY
Luciane Quoos, Universidade Federal do Rio de Janeiro
(1139-12-622) -
3:15 p.m.
Nonlinear Conformally-invariant First-order Elliptic Systems in Three Dimensions: A variational perspective with and applications to geometric inverse problems.
P. Robert Kotiuga*, Boston University, ECE Dept.
(1139-58-679) -
3:30 p.m.
New constructions of semitoric integrable systems.
Joseph Palmer*, Rutgers University
(1139-53-14) -
4:00 p.m.
The Lie groupoid analogue of a symplectic Lie group.
David N Pham*, Queensborough Community College, CUNY
(1139-53-31) -
4:15 p.m.
An Almost Berinde Reich Mapping Theorem with Unique Fixed Point.
Clement Ampadu*, Boston, MA
(1139-54-511) -
4:45 p.m.
Bessel Functions and Unbounded Wall Flow.
Gary S. Lapham*, Maine Maritime Academy
John P. McHugh, University of New Hampshire
(1139-76-298)
-
2:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org