AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, October 17, 2020 03:30:05
Fall Southeastern Sectional Meeting (formerly at University of Tennessee at Chattanooga)
- now meeting virtually, EDT (hosted by the American Mathematical Society)
- October 10-11, 2020 (Saturday - Sunday)
- Meeting #1161
Brian D. Boe, AMS brian@math.uga.edu
Update: the 2020 Fall Sectional Meetings will be held VIRTUALLY on their original dates. Further details will be posted as soon as they become available. Please email any questions to Meetings staff.
Sunday October 11, 2020
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Advances in Graph Theory, III
Special Session 5, AMS
Organizers:
Xiaofeng Gu, University of West Georgia
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
9:00 a.m.
The resonant faces of $(4, 6)$-fullerenes.
Lingjuan Shi*, Northwestern Polytechnical University
Hongwei Wang, Linyi University
Heping Zhang, Lanzhou University
(1161-05-40) -
9:30 a.m.
Enhancing the Erdős-Lovász Tihany Conjecture for some classes of graphs.
Yue Wang*, Shandong University
Gexin Yu, William & Mary
(1161-05-169) -
10:00 a.m.
Edge Partition of Graphs Embeddable in the Projective Plane and the Klein Bottle.
Xiaoya Zha*, Middle Tennessee State University
(1161-05-72) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Orientable embeddings with two euler circuit faces.
Mark Ellingham*, Vanderbilt University
Joanna A. Ellis-Monaghan, University of Amsterdam, Netherlands
(1161-05-95) -
11:30 a.m.
On the size of planar graphs with positive Lin-Lu-Yau Ricci curvature.
Linyuan Lu*, University of South Carolina
Zhiyu Wang, Georgia Institute of Technology
(1161-05-185) -
12:00 p.m.
On the structure of planar well-covered graphs.
Michael D Plummer*, Vanderbilt University
Art Finbow, St. Mary's University
Bert Hartnell, St. Mary's University
(1161-05-99)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Applied Knot Theory, III
Special Session 4, AMS
Organizers:
Jason Cantarella, University of Georgia
Eleni Panagiotou, University of Tennessee at Chattanooga eleni-panagiotou@utc.edu
Eric Rawdon, University of St Thomas
-
9:00 a.m.
Applied topology methods in knot theory.
Radmila Sazdanovic*, NC State University
Pawel Dlotko, Swansea University
Jesse Levitt, USC
Mustafa Hajij, KLA Corporation
(1161-55-141) -
9:30 a.m.
Handlebody decompositions of 3-manifolds and poly-continuous patterns.
Koya Shimokawa*, Department of Mathematics, Saitama University
(1161-57-140) -
10:00 a.m.
Elastic knots and rods.
Sören Bartels, Albert Ludwigs University of Freiburg
Philipp Reiter*, Chemnitz University of Technology
Heiko von der Mosel, RWTH Aachen University
(1161-49-120) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Recognition of DNA Topology by Topoisomerases.
Neil Osheroff*, Vanderbilt University School of Medicine
(1161-92-61) -
11:30 a.m.
Knots in Proteins.
Kenneth C Millett*, University of California, Santa Barbara
(1161-57-106) -
12:00 p.m.
Gauss Codes, Quandles and Bondles for Proteins.
Colin Adams*, Williams College
Judah Devadoss, Boston, MA
Mohamed Elhamdadi, University of South Florida
Alireza Mashaghi, Leiden University
(1161-57-81)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Boundary Value Problems for Differential, Difference, and Fractional Equations, III
Special Session 2, AMS
Organizers:
John R Graef, University of Tennessee at Chattanooga John-Graef@utc.edu
Lingju Kong, University of Tennessee at Chattanooga
Min Wang, Kennesaw State University
-
9:00 a.m.
Uniqueness of positive radial solutions for a class of infinite semipositone $p$-Laplacian problems in a ball.
K.D. Chu, Ton Due Thang University
D.D. Hai, Mississippi State University
Ratnasingham Shivaji*, University of North Carolina at Greensboro
(1161-35-35) -
9:30 a.m.
Modeling the effects of trait-mediated dispersal on coexistence of mutualists.
J. T. Cronin, Louisiana State University
J Goddard II, Auburn University Montgomery
A Muthunayake*, University of North Carolina at Greensboro
R Shivaji, University of North Carolina at Greensboro
(1161-35-45) -
10:00 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Lyapunov-type Inequalities for Third Order Linear and Half-Linear Difference Equations.
Sougata Dhar*, The University of Connecticut
Jessica Stewart Kelly, Christopher Newport University
Qingkai Kong, DeKalb, IL
(1161-39-294) -
11:30 a.m.
Boundary value inclusions involving Hadamard fractional derivatives.
John R. Graef*, University of Tennessee at Chattanooga
(1161-34-41)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Coding Theory, Cryptography, and Number Theory, III
Special Session 16, AMS
Organizers:
Ryann Cartor, Clemson University
Shuhong Gao, Clemson University
Kevin James, Clemson University
Felice Manganiello, Clemson University manganm@clemson.edu
-
9:00 a.m.
Reconstruction and Error-Correction Codes for Polymer-Based Data Storage.
Srilakshmi Pattabiraman, University of Illinois at Urbana-Champaign
Ryan Gabrys, University of Illinois at Urbana-Champaign
Olgica Milenkovic*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1161-05-164) -
9:30 a.m.
Throwing out the bathwater: authentication over multiple-access channels.
Allison Beemer*, University of Wisconsin-Eau Claire
Eric Graves, U.S. Army Research Laboratory
Joerg Kliewer, New Jersey Institute of Technology
Oliver Kosut, Arizona State University
Paul Yu, U.S. Army Research Laboratory
(1161-94-225) -
10:00 a.m.
Three-point Hermitian codes.
Gretchen L Matthews*, Virginia Tech
(1161-14-192) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Distance distribution of cyclic orbit codes.
Heide Gluesing-Luerssen*, University of Kentucky
(1161-94-68) -
11:30 a.m.
The growth of the absolute discriminant of the ring of endomorphisms of the reduction of an elliptic curve.
A.C. Cojocaru*, University of Illinois at Chicago, USA
Matthew Fitzpatrick, University of Illinois at Chicago, USA
(1161-11-83) -
12:00 p.m.
An Equivariant Isomorphism Theorem for Arboreal Galois Representations.
Giacomo Micheli*, University of South Florida
Andrea Ferraguti, Università degli Studi di Torino
(1161-11-207)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
Special Session 1, AMS
Organizers:
Simplice Tchamna, Georgia College simplice.tchamna@gcsu.edu
Lokendra Paudel, University of South Carolina, Salkehatchie
-
9:00 a.m.
Some results on the star-hash property for ring extensions.
Simplice Tchamna*, Georgia College & State University
(1161-13-147) -
9:30 a.m.
Graded rings of rational twist in prime characteristic.
Florian Enescu*, Georgia State University
Yongwei Yao, Georgia State University
(1161-13-170) -
10:00 a.m.
Some results on star operations.
Lokendra P Paudel*, University of South Carolina - Salkehatchie
Simplice Tchamna, Georgia College and State University
(1161-13-184) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Krull rings, regular $\pi$-rings, and generalizations.
J. R. Juett, University of Dubuque
Lois W. Ndungu*, Texas State University
(1161-13-243)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Convexity and Probability in High Dimensions, III
Special Session 21, AMS
Organizers:
Steven Hoehner, Longwood University hoehnersd@longwood.edu
Stanislaw Szarek, Case Western Reserve University
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
9:00 a.m.
Quasi-invariance for generalized Kolmogorov diffusions in infinite dimensions.
Fabrice Baudoin, University of Connecticut
Maria Gordina, University of Connecticut
Tai Melcher*, University of Virginia
(1161-60-96) -
9:30 a.m.
On bodies floating in equilibrium in every direction.
Dmitry Ryabogin*, Kent State University
(1161-52-97) -
10:00 a.m.
On visual recognition and non-central sections.
Sergii Myroshnychenko*, University of Alberta
(1161-52-93) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Universality and non-universality of random trigonometric polynomials.
Yen Do, University of Virginia
Hoi Nguyen, Ohio State University
Oanh Nguyen*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1161-60-179) -
11:30 a.m.
Hypercontractivity, and lower deviation estimates in normed spaces.
Grigorios Paouris, Texas A&M
Konstantin Tikhomirov, Georgia Tech
Petros Valettas*, University of Missouri - Columbia
(1161-60-151) -
12:00 p.m.
The $L_p$ Asplund sum of log-concave functions.
Niufa Fang, Chern Institute of Mathematics, Nankai University
Sudan Xing, University of Alberta
Deping Ye*, Memorial University of Newfoundland
(1161-52-154)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-11:45 a.m.
Special Session on Geometry and Arithmetic of Hyperkähler Manifolds, III
Special Session 18, AMS
Organizers:
Giulia Saccà, Columbia University giulia@math.columbia.edu
Laure Flapan, Massachusetts Institute of Technology
-
9:00 a.m.
Brill-Noether special cubic fourfolds.
Asher Auel*, Dartmouth College
(1161-14-208) -
10:00 a.m.
Cohomology decomposition of hyperkähler manifolds.
Mark Green, UCLA
Yoon-Joo Kim*, Stony Brook University
Radu Laza, Stony Brook University
Colleen Robles, Duke University
(1161-14-90) -
11:00 a.m.
Rational points and derived equivalence.
Sarah Frei*, Rice University
(1161-14-278)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Homological Commutative Algebra, III
Special Session 9, AMS
Organizers:
Hugh Geller, Clemson University
James Gossell, Clemson University
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University ssather@clemson.edu
-
9:00 a.m.
Singularity categories for schemes.
Lars Winther Christensen*, Texas Tech University
Sergio Estrada, University of Murcia
Peder Thompson, Norwegian University of Science and Technology
(1161-13-242) -
10:00 a.m.
On the Structure of Short Grade Four Artinian Gorenstein Algebras.
Oana Veliche*, Northeastern University
Pedro Macias Marques, Universidade de Evora
Jerzy Weyman, University of Connecticut
(1161-13-236) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
A characterization of relative complete intersections.
Ben Briggs, University of Utah
Srikanth Iyengar, University of Utah
Janina Letz, University of Bielefeld
Josh Pollitz*, University of Utah
(1161-13-231) -
11:30 a.m.
Arf and weakly Arf rings arising from fiber products.
Ela Celikbas*, West Virginia University
(1161-13-128) -
12:00 p.m.
Completions of Countable Excellent Local Domains.
Susan Loepp*, Williams College
Teresa Yu, University of Michigan
(1161-13-56)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Modern Applied Analysis, III
Special Session 8, AMS
Organizers:
Boris Belinskiy, University of Tennessee at Chattanooga Boris-Belinskiy@utc.edu
-
9:00 a.m.
Uniform Stabilization of Navier-Stokes Equations and Boussinesq Systems via Finite-dimensional Feedback Controls.
Roberto Triggiani*, University of Memphis, Dept of mathematical Sciences
(1161-35-20) -
10:00 a.m.
On the spectral theory for first-order systems without the unique continuation property.
Rudi Weikard*, University of Alabama at Birmingham
(1161-34-31) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Large Time Behavior of Diffusion Processes and a Class of Non-Standard Boundary Value Problems.
Leonid Koralov*, University of Maryland
(1161-35-28) -
11:30 a.m.
Robin to Neumann mapping and Robin reflection of harmonic functions.
Tatiana Savina*, Ohio University
Murdhy Aldawsari, Ohio University
(1161-35-26) -
12:00 p.m.
Some mathematical problems related to DCIS mathematical model.
Heng Li*, Governors State University
Yongzhi Xu, University of Louisville
Jianrong Zhou, Foshan University
(1161-35-29)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-1:00 p.m.
Special Session on Polynomials, Approximation Theory, and Potential Theory, III
Special Session 13, AMS
Organizers:
Aaron Yeager, College of Coastal Georgia ayeager@ccga.edu
Erik Lundberg, Florida Atlantic University
-
9:00 a.m.
Optimal approximants and orthogonal polynomials in several variables.
Meredith Sargent, University of Arkansas
Alan A Sola*, Stockholm University
(1161-41-73) -
9:30 a.m.
The density of complex zeros of random sums.
Andrew Ledoan*, University of Tennessee at Chattanooga
Christopher Corley, University of Tennessee at Chattanooga
(1161-60-244) -
10:00 a.m.
Random trigonometric polynomials with (strongly) dependent coefficient.
Ali Pirhadi*, Oklahoma State University
(1161-60-63) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Zeros of Complex Random Polynomials Spanned by Bergman Polynomials.
Garrett S. Moseley*, College of Coastal Georgia
Marianela Landi, College of Coastal Georgia
Kayla Johnson, College of Coastal Georgia
Aaron M. Yeager, College of Coastal Georgia
(1161-30-13) -
11:30 a.m.
Limit cycles in random polynomial systems.
Erik Lundberg*, Florida Atlantic University
(1161-37-217) -
12:00 p.m.
Discussion.
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Probability and Statistical Models with Applications, III
Special Session 7, AMS
Organizers:
Sher Chhetri, University of South Carolina, Sumter schhetri@mailbox.sc.edu
Cory Ball, Florida Atlantic University
-
9:00 a.m.
A class of skewed distributions with applications in environmental data.
Indranil Ghosh*, University of North Carolina Wilmington
Hon Keung Tony Ng, Southern Methodist University, Dallas, TX
(1161-60-253) -
10:00 a.m.
On the Beta-G Poisson Family.
Gokarna R. Aryal, Purdue University Northwest
Sher B. Chhetri, University of South Carolina-Sumter
Hongwei Long*, Florida Atlantic University
Alfred A. Akinsete, Marshall University
(1161-60-233) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
An Introduction to Stable Random Variables with an Application.
Cory Ball*, Rock Island, Tennessee
(1161-60-290) -
11:30 a.m.
Portfolio maximization for investors in Fads models driven by Lévy distributions.
Duval Zephirin*, Florida Atlantic University
Hongwei Long, Florida Atlantic Universiity
(1161-60-299) -
12:00 p.m.
Parameter Estimation for Geometric Lèvy Processes with Constant Volatility.
Sher B. Chhetri*, University of South Carolina, Sumter
Hongwei Long, Florida Atlantic University
Cory Ball, Florida Atlantic University
(1161-60-302)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Random Discrete Structures, III
Special Session 23, AMS
Organizers:
Lutz Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Perez Gimenez, University of Nebraska-Lincoln
-
9:00 a.m.
The effect of adding randomly weighted edges.
Alan M. Frieze*, Carnegie Mellon University
(1161-05-138) -
10:00 a.m.
Thresholds Versus Fractional Expectation-Thresholds.
Keith Frankston*, Rutgers University
Jeff Kahn, Rutgers University
Bhargav Narayanan, Rutgers University
Jinyoung Park, Institute for Advanced Study
(1161-05-182) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
The threshold for simple--connectedness in hypercube percolation.
Matthew Kahle, Ohio State University
Elliot Paquette*, McGill University
Erika Roldan, Technische Universität München
(1161-05-166) -
11:30 a.m.
The Chromatic Number of Random Lifts of Regular Graphs.
JD Nir*, University of Manitoba
Xavier Perez, University of Nebraska-Lincoln
(1161-05-222) -
12:00 p.m.
Tuza's conjecture in random graphs.
Patrick Bennett*, Western Michigan University
Ryan Cushman, Western Michigan University
Andrzej Dudek, Western Michigan University
(1161-05-224)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 9:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Structural and Extremal Graph Theory, III
Special Session 3, AMS
Organizers:
Hao Huang, Emory University hao.huang@emory.edu
Xingxing Yu, Georgia Institute of Technology
-
9:00 a.m.
Counting extensions revisited.
Lutz Warnke*, Georgia Institute of Technology
(1161-05-289) -
9:30 a.m.
Existence thresholds and Ramsey properties of random posets.
Victor Falgas-Ravry, Umeå Universitet, Sweden
Klas Markström, Umeå Universitet, Sweden
Andrew Treglown, University of Birmingham, UK
Yi Zhao*, Georgia State University
(1161-05-213) -
10:00 a.m.
Equitable colourings of infinite graphs.
Anton Bernshteyn*, Georgia Institute of Technology
Clinton T. Conley, Carnegie Mellon University
(1161-05-238) -
10:30 a.m.
Break. -
11:00 a.m.
Maximum spectral radius of outerplanar 3-uniform hypergraphs.
M N Ellingham, Vanderbilt University
Linyuan Lu, University of South Carolina
Zhiyu Wang*, Georgia Institute of Technology
(1161-05-163) -
11:30 a.m.
Transversal $C_k$-factors in subgraphs of the balanced blowup of $C_k$.
Beka Ergemlidze, University of South Florida
Theodore Molla*, University of South Florida
(1161-05-240) -
12:00 p.m.
Approximate the genus of dense graphs.
Yifan Jing*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Bojan Mohar, Simon Fraser University
(1161-05-146)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 11:00 a.m.-12:30 p.m.
Special Session on Geometric and Topological Generalization of Groups, III
Special Session 19, AMS
Organizers:
Bikash C Das, University of North Georgia bikash.das@ung.edu
-
11:00 a.m.
Workshop on: Categorical Groups, Their Morphisms, and Higher Algebraic Structures. Hosted by Ettore Aldrovandi, Florida State University, aldrovandi@math.fsu.edu
-
11:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 11:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Interactions Between Algebra, Geometry and Topology in Low Dimensions, III
Special Session 6, AMS
Organizers:
Alex Casella, Florida State University at Tallahassee
Lorenzo Ruffoni, Florida State University at Tallahassee lruffoni@fsu.edu
Michelle Chu, University of Illinois at Chicago
-
11:00 a.m.
The topology and geometry of random square-tiled surfaces.
Sunrose Shrestha*, Wesleyan University
(1161-51-307) -
11:30 a.m.
Statistics of Square-Tiled Surfaces.
Jane Wang*, Indiana University Bloomington
Sunrose Shrestha, Wesleyan University
(1161-51-267) -
12:00 p.m.
Finite Rigid Sets for Simplicial Complexes Associated to Surfaces.
Emily Shinkle*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1161-57-127)
-
11:00 a.m.
-
Sunday October 11, 2020, 1:30 p.m.-3:15 p.m.
Special Session on Geometry and Arithmetic of Hyperkähler Manifolds, IV
Special Session 18, AMS
Organizers:
Giulia Saccà, Columbia University giulia@math.columbia.edu
Laure Flapan, Massachusetts Institute of Technology
-
1:30 p.m.
Elliptic quintics on cubic fourfolds, O'Grady 10 and Lagrangian fibrations.
Chunyi Li, University of Warwick
Laura Pertusi*, Università degli studi di Milano
Xiaolei Zhao, University of California, Santa Barbara
(1161-14-113) -
2:30 p.m.
Recent progress on the rationality of some special cubic fourfolds.
Nicolas Addington, University of Oregon
Brendan Hassett, Brown University
Yuri Tschinkel, Courant Institute, NYU
Anthony Várilly-Alvarado*, Rice University
(1161-14-264)
-
1:30 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Advances in Graph Theory, IV
Special Session 5, AMS
Organizers:
Xiaofeng Gu, University of West Georgia
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
-
2:00 p.m.
Maximizing the density of $K_t$'s in graphs of bounded degree and clique number.
R. Kirsch*, Iowa State University
A. J. Radcliffe, University of Nebraska-Lincoln
(1161-05-200) -
2:30 p.m.
A lower bound on the saturation number, and graphs for which it is sharp.
Alex Cameron, Vanderbilt University
Gregory J. Puleo*, Auburn University
(1161-05-49)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Applied Knot Theory, IV
Special Session 4, AMS
Organizers:
Jason Cantarella, University of Georgia
Eleni Panagiotou, University of Tennessee at Chattanooga eleni-panagiotou@utc.edu
Eric Rawdon, University of St Thomas
-
2:00 p.m.
Weaving as Geodesic Foliations.
Josh Vekther, UT Austin
Jiacheng Zhuo, UT Austin
Luisa Gil Fandino, UT Austin
Qixing Huang, UT Austin
Etienne Vouga*, UT Austin
(1161-68-305) -
2:30 p.m.
Crossing Number and Ribbonlength of Folded Ribbon Knots.
Elizabeth Denne*, Washington & Lee University
(1161-57-24) -
3:00 p.m.
Census of Petal Knots.
Jason Parsley*, Wake Forest University
Eric Rawdon, St. Thomas University
(1161-57-293) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
Crossover from Rouse to entangled polyisoprene dynamics: a multiscale simulation approach.
Wei Li, University of Tennessee, Knoxville
Manolis Doxastakis*, University of Tennessee, Knoxville
(1161-82-275) -
4:30 p.m.
Olympic Gels.
Michael Lang*, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
Jakob Fischer, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
Ron Dockhorn, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
Benjamin Köhler, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
Marco Werner, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
Jens-Uwe Sommer, Leibniz Institut für Polymerforschung Dresden, Hohe Straße 6, 01069 Dresden, Germany
(1161-82-121) -
5:00 p.m.
Open linking.
Eric J Rawdon*, University of St. Thomas
(1161-57-112)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Coding Theory, Cryptography, and Number Theory, IV
Special Session 16, AMS
Organizers:
Ryann Cartor, Clemson University
Shuhong Gao, Clemson University
Kevin James, Clemson University
Felice Manganiello, Clemson University manganm@clemson.edu
-
2:00 p.m.
LESS: designing code-based signatures without decoding.
Edoardo Persichetti*, Florida Atlantic University
(1161-11-260) -
2:30 p.m.
The Nested Subset Differential Attack: A Practical Direct Attack Against LUOV which Forges a Signature within 210 Minutes.
Jintai Ding, University of Cincinnati
Joshua Deaton*, University of Cincinnati
Vishakha, University of Cincinnati
Bo-Yin Yang, Tamkang University
(1161-14-274) -
3:00 p.m.
Building Secure Encryption from a Simple Function.
Susan Hohenberger*, Johns Hopkins University
Venkata Koppula, Weizmann Institute of Science
Brent Waters, University of Texas at Austin and NTT Research
(1161-68-148) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
Computing hyperelliptic invariants from period matrices.
Christelle Vincent*, University of Vermont
(1161-11-265) -
4:30 p.m.
Cranks for partition function congruences.
Larry Rolen*, Vanderbilt University
Zack Tripp, Vanderbilt University
Ian Wagner, Vanderbilt University
(1161-11-237) -
5:00 p.m.
Computing endomorphism rings of supersingular elliptic curves.
Kirsten Eisentraeger*, Penn State University
Sean Hallgren, Penn State University
Chris Leonardi, University of Waterloo
Travis Morrison, Virginia Tech
Jennifer Park, Ohio State University
(1161-11-87)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Convexity and Probability in High Dimensions, IV
Special Session 21, AMS
Organizers:
Steven Hoehner, Longwood University hoehnersd@longwood.edu
Stanislaw Szarek, Case Western Reserve University
Elisabeth Werner, Case Western Reserve University
-
2:00 p.m.
When convex body meets its polar.
Alina Stancu*, Concordia University
(1161-52-66) -
2:30 p.m.
Entropic CLT for Smoothed Convolutions and Associated Entropy Bounds.
Arnaud Marsiglietti*, University of Florida
Sergey Bobkov, University of Minnesota
(1161-60-79) -
3:00 p.m.
The regularization effect of certain Markov semigroups on integrable functions.
Mokshay Madiman*, University of Delaware
(1161-60-64) -
4:00 p.m.
On the maximal perimeter of convex sets with respect to probability measures.
Galyna Livshyts*, Georgia Institute of Technology
(1161-52-88) -
4:30 p.m.
Norms of weighted sums of log-concave random vectors.
Giorgos Chasapis*, Carnegie Mellon University
Apostolos Giannopoulos, National & Kapodistrian University of Athens
Nikos Skarmogiannis, National & Kapodistrian University of Athens
(1161-52-143) -
5:00 p.m.
Singularity of sparse Bernoulli matrices when $ 1 \le \liminf pn/ \log(n) \le \limsup pn/ \log(n) < +\infty$.
Han Huang*, Georgia Institute of Technology
(1161-15-134)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Homological Commutative Algebra, IV
Special Session 9, AMS
Organizers:
Hugh Geller, Clemson University
James Gossell, Clemson University
Sean Sather-Wagstaff, Clemson University ssather@clemson.edu
-
2:00 p.m.
Resolutions over generic Gorenstein rings of socle degree 3.
Rasoul Ahangari Maleki, Institute for Research in Fundamental Sciences , Iran
Liana M. Sega*, University of MIssouri Kansas City
(1161-13-247) -
3:00 p.m.
Trace Modules and Rigidity.
Haydee Lindo*, Harvey Mudd College
(1161-13-292) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
A Construction of Local Cohomology Modules With an FI Structure.
Jennifer Kenkel*, University of Michigan
Uwe Nagel, University of Kentucky
(1161-13-279) -
4:30 p.m.
$F$-nilpotent type singularities.
Lance Edward Miller*, University of Arkansas
Kyle Maddox, University of Kansas
(1161-13-291) -
5:00 p.m.
What makes a complex virtual.
Michael C. Loper*, University of Wisconsin-River Falls
(1161-13-172)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-3:20 p.m.
Special Session on Interactions Between Algebra, Geometry and Topology in Low Dimensions, IV
Special Session 6, AMS
Organizers:
Alex Casella, Florida State University at Tallahassee
Lorenzo Ruffoni, Florida State University at Tallahassee lruffoni@fsu.edu
Michelle Chu, University of Illinois at Chicago
-
2:00 p.m.
Zariski dense surface subgroups in $SL(n,\mathbb{Q})$.
Carmen Galaz-García*, University of California - Santa Barbara
(1161-22-156) -
2:30 p.m.
Explicit perturbation neighborhoods for Anosov representations.
Max Riestenberg*, University of Texas at Austin
(1161-51-89) -
3:00 p.m.
Length spectrum compactification of the $\mathrm{SL}(3,\mathbb{R})$-Hitchin component.
Charles Ouyang, UMass Amherst
Andrea Tamburelli*, Rice University
(1161-51-30)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Modern Applied Analysis, IV
Special Session 8, AMS
Organizers:
Boris Belinskiy, University of Tennessee at Chattanooga Boris-Belinskiy@utc.edu
-
2:00 p.m.
On the Near-Critical Behavior of Continuous Polymers.
Boris Vainberg*, UNCC
(1161-35-42) -
3:00 p.m.
Inverse problems for quantum graphs.
Pavel Kurasov*, Dept. of Mathematics, Stockholm Univ.
(1161-34-119) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
Spectral Analysis of Acoustic Black Holes.
Boris P. Belinskiy, University of Tennessee at Chattanooga
Don B. Hinton, University of Tennessee, Knoxville
Roger A. Nichols*, University of Tennessee at Chattanooga
(1161-47-85) -
4:30 p.m.
Traces, Determinants, and Spectral Zeta Functions for Sturm--Liouville Operators.
Jonathan Stanfill*, Baylor University
Guglielmo Fucci, East Carolina University
Fritz Gesztesy, Baylor University
Klaus Kirsten, Baylor University
(1161-47-145) -
5:00 p.m.
Mathematical Modeling and Optimal Control for Malaria Transmission Using Sterile Insect Technique (SIT) and Insecticide-Treated Nets (ITN).
Liming Cai, Xinyang Normal University
Lanjing Bao, Georgia Gwinnett College
Logan Rose, Marshall University
Jeffery Summers, Middle Tennessee State University
Wandi Ding*, Middle Tennessee State University
(1161-49-105)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Probability and Statistical Models with Applications, IV
Special Session 7, AMS
Organizers:
Sher Chhetri, University of South Carolina, Sumter schhetri@mailbox.sc.edu
Cory Ball, Florida Atlantic University
-
2:00 p.m.
Varying-coefficient regression with pooled biomonitoring data.
Dewei Wang*, University of South Carolina
Yan Liu, University of Nevada, Reno
Xichen Mou, University of Memphis
(1161-62-149) -
2:30 p.m.
On the Flexibility of COM-Poisson distribution in Cure Rate Modeling.
Suvra Pal*, University of Texas at Arlington
(1161-62-158) -
3:00 p.m.
Homogeneity Tests of Covariance and Change-Points Identification for High-Dimensional Functional Data.
Ping-Shou Zhong*, Chicago, Illinois
(1161-62-288) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
Concurrent Functional Regression to Reconstruct River Stage Data during Flood Events.
Ryan Pittman, University of South Carolina
John M Grego, University of South Carolina
David B Hitchcock*, University of South Carolina
(1161-62-212)
-
2:00 p.m.
-
Sunday October 11, 2020, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Random Discrete Structures, IV
Special Session 23, AMS
Organizers:
Lutz Warnke, Georgia Institute of Technology warnke@math.gatech.edu
Xavier Perez Gimenez, University of Nebraska-Lincoln
-
2:00 p.m.
A variant of the Erdős-Rényi random graph process.
Pawel Pralat*, Ryerson University
(1161-05-198) -
2:30 p.m.
Resilience of the rank of random matrices.
Gweneth McKinley*, University of California, San Diego
Asaf Ferber, University of California, Irvine
Kyle Luh, University of Colorado, Boulder
(1161-05-136) -
3:00 p.m.
The $r$-to-$p$ norm of non-negative random matrices.
Souvik Dhara*, Massachusetts Institute of Technology
Debankur Mukherjee, Georgia Institute of Technology
Kavita Ramanan, Brown University
(1161-60-144) -
3:30 p.m.
Break. -
4:00 p.m.
Analyticity for classical gasses via recursion.
Marcus Michelen*, University of Illinois at Chicago
Will Perkins, University of Illinois at Chicago
(1161-60-101) -
4:30 p.m.
Size Ramsey numbers of paths and cycles.
Deepak Bal*, Montclair State University
(1161-05-215)
-
2:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org